4 tipy, jak zvládnout přesun z dětské postýlky do velké

4 tipy, jak zvládnout přesun z dětské postýlky do velké

Neexistuje žádné pevné pravidlo, které by říkalo, kdy dětskou postýlku vyměnit za „velkou“ postel. Vše záleží na vašem dítěti. Objevte tipy, jak přechod zvládnout s radostí.

Jedna ze zásadních změn v životě dítěte

Některé děti se snadno přizpůsobují změnám, jiné s tím mají problémy. Hlavně prvorozené děti často oddalují přechod do větší dětské postele. Se svou postýlkou i rodiči mají velmi silné pouto.

Ještě těžší to může být ve chvíli, kdy batole zrovna učíte chodit na nočník nebo ho vodíte nově do školky. Všechny tyto tlaky nutí dítě rychle „vyrůst“ a ne každé to zvládá bez problémů. Dávkujte mu nové výzvy postupně.

Plánujete k prvorozenému dítěti ještě bratříčka nebo sestřičku? Další potomek vám možná práci s přechodem do velké postele usnadní. V roli staršího sourozence se hodně dětí změní a začne dychtit po věcech, které dělají dospělí, aby mohli jít vzorem mladšímu sourozenci.

Váháte? Počkejte na 3. narozeniny

Průměrný věk vhodný ke koupi velké postele se podle odborníků pohybuje mezi 1,5 až 3,5 lety věku dítěte.

Pokud váháte, počkejte si do třetích narozenin dítěte. Spousta batolat není na přechod do běžné postele připravená. Pokud však dítě rychle vyroste nebo je příliš aktivní na to, aby spalo v malé postýlce, o změnu si svým chováním samo řekne.

Útěk z postýlky nic neznamená

Většina dětí se dřív nebo později pokusí o útěk z malé postýlky. To ale neznamená, že hned musíte běžet do obchodu pro novou dětskou postel. Jde většinou jen o zábavu, nikoli o volání po větší spací ploše.

Posuňte matrace v postýlce tak nízko, jak jen je to možné. Překonání ohrádky se tak stane obtížnějším. Útěku nejspíš nezabráníte, ale aspoň zaměstnáte dítku mozkové závity a podpoříte motorický rozvoj.

Čekáte další přírůstek do rodiny? Máte dvě možnosti

První variantou je urychlit přesun dítěte do větší postele, a získat tak místo v malé postýlce. Nespěchejte a začněte dítě zvykat na změnu nejpozději 6 až 8 týdnů před porodem, aby nebylo překvapené.

Druhou možností je tuto změnu naopak odložit a pořídit miminku novou postýlku. Starší dítě získá dostatek času k přizpůsobení se nové situaci a vy mu tím změnu usnadníte.

Rozhodněte se podle připravenosti dítěte. Druhou postýlku si můžete třeba jen dočasně vypůjčit.

4 tipy, které vám změnu usnadní
 

1.   Nechte dítě, aby vám pomohlo s výběrem

Vezměte dítě do obchodu s sebou, nebo mu ukažte obrázky na internetu. Bude se cítit důležitě, když ho necháte vybrat si svou první „velkou“ postel.

2.   Vybralo si neprakticky? Nevadí

Holčičky milují růžové postele s nebesy, chlapci zase nábytek ve tvaru autíček či vlaků. Vsadíme se, že po nich sáhne i vaše dítě. Potlačte pro chvíli svůj jemnocit pro design a na pár let či měsíců to zkousněte. Jde přece o klidný spánek celé rodiny.

3.   Dejte postel na stejné místo, jako bývala postýlka

Umístěte novou postel na stejné místo, kde dítě mívalo svou postýlku. Dítě uklidníte i tím, že do nové postele dáte jeho původní prostěradlo a přikrývku. Nové povlečení můžete dokoupit později.

4.   Oslavte to

Na den, kdy budete postýlku měnit za postel, uspořádejte oslavu. Dítěti řekněte předem, že se party chystá a vysvětlete mu, proč ji pořádáte. Pozvěte svou rodinu i kamarády a pořádně vše oslavte. Dítě se tak se změnou mnohem lépe vyrovná a bude ji brát pozitivně.

Co dělat, když se nedaří?

Je dítě naštvané a v nové posteli spát odmítá? Nevzdávejte to. Dítě povzbuďte a dejte tomu ještě pár dní. Pokud je stále rozrušené, vraťte ho zpátky do malé postýlky a dejte mu víc času.

Tipy FORLIVING na výběr dětské postýlky
 

Dětská postel HVĚZDA

V roztomilé dětské posteli s vyřezávanými hvězdami a měsícem se zdají samé sladké sny. Postel krásně voní borovicí a v nabídce ji najdete ve dvou rozměrech.

Dětská postel Boat

Námořnickou postel ve tvaru houpající se lodi si přeje každý kluk. Pro bezpečné noční i denní bitvy má zaoblené hrany ošetřené měkkým PVC.

Dětská patrová postel

Patrová postel z lakovaného borovicového dřeva má skluzavku a barevné záclonky. Do spodní části pohodlně uložíte spoustu hraček.

Přechod na větší postel je velkým milníkem pro dítě i pro vás. Vaše dítě roste a z miminka se stává velký kluk či holka. Zavzpomínejte na den, kdy jste postýlku miminku postavili. Využijte příležitost i pro vlastní soukromou oslavu :)