5 kroků, jak vybrat sedačku do obýváku

5 kroků, jak vybrat sedačku do obýváku

Sedačka v obýváku je centrem domácího dění. Řada životních okamžiků se točí kolem ní – rodinná víkendová setkání, návštěvy přátel, odpočinek, sledování televize, odpolední siesta. Aby vám dobře sloužila, měla by splňovat vaše osobní kritéria.

1. Zohledněte svůj životní styl

Než se rozhodnete pro konkrétní typ sedačky, zvažte svůj životní styl a promyslete, co od pohovky v běžném životě vyžadujete.

 • > Jestliže máte početnou rodinu, bude pro vás ideální větší sedací souprava.
 • > Rodiče menších dětí a majitelé domácích mazlíčků zase ocení kvalitní látkové čalounění odolné vůči skvrnám.
 • > Pokud na pohovce chcete především odpočívat, je dobré zaměřit se na rozkládací sedačky.
 • > Do menšího bytu se vám bude hodit pohovka s možností úložného prostoru.

Při výběru pohovky se řiďte svým instinktem. Máte-li rádi elegantní a moderní interiér, vyberte si pohovku s čistými liniemi. Jestliže je váš domov kombinací rozličných designových kousků a veselých barev, vyjádřete svůj vkus třeba sedačkou ve vintage stylu. Pokud máte raději tradiční prvky, jednoduchá pohovka v neutrálních barvách obstojí ve zkoušce času a navíc perfektně sedne mezi ostatní kusy nábytku.

2. Určete typ pohovky

Dalším nezbytným krokem před nákupem sedačky je naplánování její orientace v prostoru.

 • 1. Umístíte ji ke stěně nebo ji chcete vystavit doprostřed místnosti a zadní část nechat odhalenou?
 • 2. Dovoluje vám prostor sedačku rovnou nebo rohovou?
 • 3. A máte zvolit raději dvojsed či trojsed?

Jakmile máte jasno v tom, jakou funkci bude sedačka ve vašem obýváku zastávat, můžete přejít k výběru typu pohovky.

 • > Tvar do písmene L je skvělý pro otevřený prostor, který chcete sedačkou opticky rozdělit. Skvěle to funguje třeba k oddělení obývacího pokoje od jídelního koutu.
 • > Menším prostorům prospějí oblé tvary.
 • > Pokud má pohovka sloužit pouze k občasnému posezení u kávy, bohatě vám postačí elegantní dvojsed.

3. Zvolte velikost

Do velkého prostoru si můžete dovolit masivní rohovou sedačku, na kterou se pohodlně usadí až 6 lidí. Nejprve ale promyslete, jak velkou část obýváku chcete sedací soupravou zaplnit.

 • > Pokud máte v plánu pořídit také křeslo, židli nebo konferenční stolek, bude trefou do černého jednoduchá pohovka do tvaru L.
 • > Chcete-li ze sedačky udělat ústřední bod obývacího pokoje, hledejte pohovku oblejších tvarů, která sice zabere více prostoru, ale zato poskytne spoustu místa k sezení.
 • > Máte menší obývák, ale přesto potřebujete pohodlně usadit celou svou rodinu? Pak zvolte menší sedačku a doplňte ji o jedno či dvě křesla, případně taburet nebo sedací vak. Do menších prostor je skvělá lenoška, která poskytuje příjemné sezení i ležení.

Praktické je i pořízení dvou sedaček s dvojsedem. Snadno je přesunete, takže můžete obývací pokoj kdykoliv přestavět k obrazu svému.

4. Ctěte pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“

Ujistěte se, že přesně víte, jak velkou pohovku váš prostor pojme, a to včetně délky, výšky a šířky. Důležité je rovněž změřit dveře a chodbu. Sedací souprava totiž musí být ideální pro váš obývací pokoj a zároveň projít přes vchodové dveře, případně schodiště.

5. Vyberte materiál a barvu

Hnědá, krémová, modrá nebo zářivě žlutá? Při volbě barevného provedení sedačky zvažte styl obývacího pokoje i svůj vkus a rozhodněte se pro odstín, který budete milovat po mnoho let.

Dobře si rozmyslete i to, jak se chcete v obývacím pokoji cítit.

 • > Pokud toužíte po klidném a útulném prostředí, je pro vás ideální volbou neutrální pohovka v tlumených barvách.
 • > K hravému interiéru plnému energie vám dopomůže barevná sedačka se zajímavými vzory.
 • > Veselého a pestrého designu se nebojte. Jedinečný potisk dodá interiéru na originalitě a rázem promění atmosféru místnosti k nepoznání.

Volba materiálu závisí na tom, kdo bude sedačku používat a zda bude nutná častější údržba.

 • > Rodiny s malými dětmi a majitelé domácích mazlíčků ocení odolnější materiály, jako je kůže, koženka nebo speciální odolné čalounění.
 • > Klasická čalouněná pohovka je příjemná na dotyk, avšak její čištění bývá složitější. Řešením může být potah na sedačku, který lze snadno sundat a vyprat v pračce.

Hledáte aktuální tipy? Zavolejte nám, nebo napište

Naše bytové designérky s vámi rády proberou aktuální nabídku a trendy pohovek. Volejte na 469 622 944, nebo pište na prodejna@nabytek-forliving.cz.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru nové sedačky.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!