5 snadných kroků, jak vybrat obývací stěnu

Jak vybrat obývací stěnu

Oblíbené obývací stěny jsou čím dál dostupnější – proč tedy nevyměnit starý nábytek za moderní? Poradíme vám s výběrem v 5 jednoduchých krocích.

Výnos a montáž

1. Velikost a rozložení obývací stěny

Jako první změřte svůj obývací pokoj a rozmyslete si, zda bude nábytek stát na krátké, nebo dlouhé stěně. Oboje má své výhody i nevýhody. Umístěním na krátkou stěnu vám zbyde víc prostoru a můžete rozdělit obývák na různé zóny: třeba relaxační, pracovní, či dětskou – herní.

Častějším a vzdušnějším řešením je přistavení obývací stěny k delší straně pokoje. I tam by ale měl zůstat z obou stran alespoň 1 m volného prostoru. Promyslete si proto, kolik a jakých skříněk/poliček opravdu potřebujete. Trendem je zastavovat co nejméně plochy – oblečení, knihy apod. byste měli ideálně umístit jinam než do obývací stěny.

2. Styl: moderní, klasický, nebo rustikální?

Jakmile znáte prostorové možnosti, vyberte designové provedení. Nezapomínejte přitom sladit styl se zbytkem interiéru, především v bezprostřední blízkosti – sedačka, konferenční stolek, ale i parkety nebo dveře by měly designově a barevně ladit s vybraným nábytkem. Všímejte si i drobných detailů, jako jsou oblé/ostré hrany, nebo barva a provedení úchytů.

Náš tip! Chcete mít absolutní jistotu, že spolu budou ladit všechny poličky, skříně i stolek? Pořiďte si celou sadu – například oblíbenou sestavu do obývacího pokoje Provance.

Obývací stěna u kratší stěny

Obývací stěna Royal v anglickém stylu

 

3. Materiál: znáte všechny možnosti?

I když nabízených materiálů přibývá, v prodejích pořád vedou obývací stěny z lamina. Nejčastěji vybíráme z těchto možností:

  • Dýha – tenký pás dřeva, který tvoří povrch nábytku. Výhodou je letitá tvarová stabilita. Na pohled bývá k nerozeznání od masívu.

  • Lamino nebo též LTD – se vyrábí laminováním dřevotřísky speciálním papírem. Vyniká snadnou omyvatelností a hygienickou odolností, proto se hodí i do koupelny či kuchyně.

  • MDF – desky s jemnou strukturou vyráběné bez umělých lepidel. Lze je různě tvarovat a dosáhnout tak dojmu masívu.

  • Masív – vyráběné z jednoho celistvého kusu dřeva, může mít i své nevýhody – především vyšší váhu, tím i ztíženou manipulaci a především vysokou cenu.
 

A jaké jsou další možnosti? Pokud potřebujete hodně úložných prostorů a chcete zachovat co největší vzdušnost interiéru, prohlédněte si kovové obývací stěny. S kovem se často kombinuje tvrzené sklo, které má výhodu dlouhé životnosti a snadné údržby.

4. Barva a dezén

V naší nabídce najdete přes 25 variant odstínů. Mezi nejoblíbenější patří dezén dubu, především odstín sonoma. Za ním se řadí ořech, olše nebo švestka. Nezapomeňte odstín sladit s podlahou a sedací soupravou. Pokud preferujete barevnou obývací stěnu, doporučujeme nadčasové černo-bílé provedení. Populární je i fialová, šedá nebo zelená, které vyvolávají příjemný domácký dojem.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!

Doprava při nákupu nad 3 000 Kč ZDARMA