Dobře vybraný PC stolek šetří místo i vaše záda

Dobře vybraný PC stolek šetří místo i vaše záda

Máte doma počítačový koutek? Pak zvažte pořízení speciálního PC stolku. Oproti klasickému přináší hned několik výhod: praktické rozložení přesně dělané pro bezpečnou práci na počítači, řadu úložných prostor a neposlední řadě i úsporné rozměry.
 

Na jakém počítači pracujete? To je, oč tu běží

Abyste mohli u PC stolku sedět bez obav celý den, přizpůsobte výběr tvaru typu počítače, u kterého pracujete. Nabízí se tyto možnosti:
 

 • Klasický stolní počítač

Přestože stolních PC ubývá, pro zdravé sezení představují lepší variantu než přenosné typy. Umožňují totiž pracovat na klávesnici bez nutnosti zvedání ramen a s pohledem do monitoru ve výši očí. V tomto případě zvolte počítačový stolek s úložným prostorem nebo plošinkou na „bednu“ počítače a zásuvkou na klávesnici.
 

 • Notebook

U samotného notebooku se nedoporučuje déle pracovat ani za speciálním stolem. Nutí nás totiž buď zvedat ruce v ramenou a dívat se do monitoru shora dolů, což přetěžuje krční páteř. Pokud přesto vybíráte PC stolek jen k notebooku, stačí vám úplně jednoduchý model bez přihrádek.
 

 • Notebook s externí klávesnicí

Vaše ramena a šíjové svaly ocení, když vyberete počítačový stolek se speciální zásuvkou pro klávesnici. Ruce tak budete mít při práci v přirozené pozici.
 

 • Notebook s externí klávesnicí a monitorem

Ideální situace, kdy se díváme zpříma do velkého monitoru a pracujeme s rukama v úrovni pasu. Vybírejte větší PC stolek se zásuvkou pro klávesnici a dostatečným prostorem pro odložení notebooku.

Náš tip: Máte doma jen malou pracovnu? Volbou rohového stolku ušetříte místo a umožní vám pracovat v klidu – s pohledem mimo rušivé zóny.

5 jednoduchých zásad zdravého sezení u PC

 1. Správná výška stolu: Poznáte ji tak, že se vsedě nohama pevně dotýkáte země a rukama přitom přímo saháte na klávesnici bez nutnosti ohýbat zápěstí. Většina stolů se pohybuje v rozmezí 73-77 cm – stačí vybrat podle vaší výšky.
   
 2. Pohled do monitoru: Musí směřovat přímo do středu obrazovky, aniž byste zvedali nebo snižovali bradu. Pomůže nastavitelný monitor, vypodložení podstavcem nebo v nejhorším případě knížkou.
   
 3. Práce na klávesnici: Ruce by měly v lokti svírat zhruba pravý úhel a předloktí zůstat vodorovně se zemí.
   
 4. Práce na 2 monitorech: Hlavní monitor dejte před sebe a umístění postranního čas od času prohoďte.
   
 5. Ergonomicky tvarovaná židle s možností nastavení výšky. Snažte se sedět co nejhlouběji, abyste se zády dotýkali opěrky.
   

Jaký materiál vybrat?

PC stolky se v naprosté většině vyrábějí z laminované dřevotřísky, která umožňuje lepší tvarování než masiv. Čím silnější dřevotřísku vyberete, tím lépe – doporučujeme cca 18mm. Počítačové stolky bývají velmi namáhané, především jejich hrany. Proto pokud pracujete u PC často, zvolte stolek s tzv. ABS na hranách. Jde o plastové, většinou 2mm zpevnění, které brání mechanickému poškození.
 

A ceny? Začínají už od cca 1 400 Kč

Ceny PC stolků v našem e-shopu se pohybují od cca 1 400 Kč do 7 800 Kč. Kromě kvality lamina se liší také svým členěním a propracováním. Nelze však říci, že dražší stoly jsou lepší – v tomto případě je to především o tom pečlivě vybrat model s rozložením  podle vašich potřeb. Pak budete spokojeni i s obyčejnějším typem.

 

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!

Doprava při nákupu nad 3 000 Kč ZDARMA