Elegance jako zákon: 10 tipů pro minimalistickou domácnost

Elegance jako zákon

Přeplněný a neuspořádaný domov přispívá podle výzkumů ke zbytečnému stresu. U citlivých jedinců může vést až k úzkostným stavům. Najděte vnitřní klid v minimalisticky zařízeném domově.

Minimalismus vyžaduje individuální přístup

Kroky k minimalistickému bydlení mohou u každého vypadat trochu jinak. Vše totiž závisí na vašich zvycích
a denní rutině. Objevte pro začátek 10 tipů, které vás navedou na správnou cestu.

10 tipů pro minimalistickou domácnost


1. Stanovte si konkrétní cíle


Začněte tím, že si sepíšete nebo v hlavě formulujete požadavky, které by měl váš domov splňovat. Měl by vám poskytnout vše, co potřebujete a zároveň neobsahovat nic moc zbytečného navíc.

2. Obklopte se věcmi, které vás dělají šťastnými


Projděte si věci, které doma máte. Zamyslete se nad tím, jaký emocionální vztah k nim cítíte. Pokud vás něco znepokojuje nebo projevíte negativní pocity, nemá smysl si tento předmět nechávat. Bezpečně se tak zbavíte všech zdrojů negativní energie.

3. Eliminujte velké kusy nábytku


Přebytek nábytku domov zaplňuje a může způsobovat až klaustrofobické pocity. Vyhození nebo darování velkých skříní, zbytečných regálů, konferenčních stolků nebo židlí, které nepoužíváte, je jedním z nejrychlejších způsobů, jak prostor otevřít.

4. Organizujte


Nastavení systému v organizaci věcí je klíčem k dlouhodobému udržení čistého designu vašeho interiéru. Ujistěte se, že každá položka má své vlastní místo a to nejlépe mimo dohled. Díky správné organizaci udržíte veškeré plochy nábytku prázdné a čisté.

5. Hrajte si s novými barvami


Tmavé barvy opticky zmenšují prostor a mohou přinášet i negativní emoce. Jasné a světlé barvy působí esteticky a minimalisticky. Prozáří interiér a zdůrazní jednotlivé prvky domácnosti. Barevných změn dosáhnete nejen výměnou nábytku, ale také výmalbou, přelakováním skříněk a pořízením barevných textilií či jednoduchých dekorací.

6. Redukujte dekorace


Ponechte si doma pouze dekorace, které vás obohacují a dělají šťastnými. Pár vkusných uměleckých děl nadělá víc parády než zbytečné cetky.

7. Jděte vstříc digitalizaci


Sbírky knih, CD a DVD zabírají spoustu cenného místa. Většinu z nich snadno vyměníte za digitální provedení. Nezabere vám žádnou poličku ani šuplík.

8. Udělejte pořádek i v kuchyni


Haldy nádobí a přemíra spotřebičů, které nevyužíváte, mohou převzít kontrolu nad celou kuchyní. Nechte si pouze věci, které pravidelně používáte. Pravděpodobně to budou:

Nože a prkénka na krájení
 Pánve, hrnce
 Kvalitní mixér

Jestliže se neobejdete bez oblíbeného přístroje na výrobu smoothie, sekáčku nebo odšťavňovače, samozřejmě si je také ponechte. Cílem je vyhodit vše, co nevyužíváte.

9. Buďte realističtí v pohledu na své oblečení


Zbavte se veškerého oblečení, které nenosíte. Zjednodušením šatníku každý den ušetříte spoustu stresu
a času, který trávíte výběrem vhodného oděvu.

Nevíte, kde začít? Sledujte, jaké oblečení nosíte po dobu 30 po sobě jdoucích dnů a které naopak ze skříně vůbec nevytahujete. Pokud vyrazíte do obchodů, pořiďte si pouze oblečení, o kterém dopředu víte, že ho skutečně unosíte.

10. Odolejte bezmyšlenkovým nákupům


Vyhozením zbytečností jste vyhráli jen polovinu bitvy. Další boj vás čeká ve chvíli, kdy vás přepadne nutkavá chuť k nakupování. Až se do takové situace dostanete, nejprve o nákupu nového zboží uvažujte. Zamyslete se, zda danou věc skutečně potřebujete. Pokud vás nepřiblíží k vytyčeným cílům, pravděpodobně se bez ní obejdete.

Přejeme šťastnou cestu ke krásnému domovu bez zbytečností. Uvidíte, jak se vám uleví.