Funkční a pohodlná koupelna

Každý z nás začíná i končí den v koupelně, je tedy důležité vybavit ji tak, aby maximálně vyhovovala našim potřebám. Zařízení koupelny by mělo zohledňovat mnoho faktorů, například zda se jedná o rodinnou koupelnu, koupelnu pro seniory či pro hosty. Je také otázkou, zda do koupeny umístíme i záchod nebo pračku. Při vybavování koupelny bychom však měli dbát především na funkčnost a kvalitu.

Malá koupelna

Většina starších bytů a především těch panelákových neposkytuje dostatečný prostor pro nadstandardní vybavení koupelny, avšak současný trh nabízí širokou paletu zařizovacích předmětů určených přímo do malých koupelen. Poradit si se stísněným prostorem je tak dnes již hračkou. V malých koupelnách je zejména důležité praktické využití rohů, do kterých můžeme umístit rohové umyvadlo, čtvrtkruhový sprchový kout nebo toaletu. Řešením může být i otočné umyvadlo, jehož polohu zvolíme podle aktuální potřeby. Do malých prostor je samozřejmě vhodnější umístit pouze sprchový kout. Pro ty, kteří se však bez vany neobejdou, jsou určeny sedací vany o délce necelých 100 centimetrů. Výhodou jsou také vanové zástěny, které umožní pohodlné sprchování bez strachu z vodní kalamity na podlaze. Další možností pro rodiny jsou sprchové kouty s vysokou vaničkou, jejíž výška dosahuje až 55 centimetrů. Lze ji využít ke koupání dětí nebo zvířecích mazlíčků či k úklidu. Tato varianta však není vhodná pro seniory, protože znesnadňuje přístup do sprchovacího prostoru. Na malé koupelny myslí i výrobci bílého zboží, kteří nabízejí široký výběr praček s horním plněním. Před pračkou s předním plněním je totiž nutné zajistit manipulační plochu minimálně 90 cm. Pokud vybíráme obklady do malé koupelny, je lepší volit světlé odstíny, které působí vzdušněji. Optickému zvětšení napomůže například velká zrcadlová plocha přes celou stěnu, je však náročnější na údržbu.

Koupelna EL02

Prostorná koupelna

Velké prostory umožňují zařídit koupelnu zcela podle vlastních představ. Výhodou bezesporu je možnost umístit do koupelny vanu i sprchový kout nebo dvě umyvadla pro větší rodinu. Nadměrný prostor poskytuje rovněž dostatek místa pro pračku či jiné zařízení. Ve velké ani v malé koupelně bychom neměli zapomínat na žebříčkové topení, které kromě příjemného vytopení koupelny slouží k rychlému usušení ručníků. Současný trh nabízí mnoho designů topení, vhodně zvolený kousek dodá koupelně moderní vzhled. Velká koupelna navíc umožňuje hru s prostorem. Vana nemusí být usazena vždy jen u zdi, ale je možné ji umístit přímo do středu koupelny jako působivý solitér. Dnešní trh spotřebitelům nabízí vany atypických tvarů nebo luxusní vany pro dva, které zajišťují dokonalou relaxaci. Díky nadstandardnímu prostoru může své místo v koupelně nalézt parní box, malá sauna či další wellness vybavení. Prostorná koupelna se tak může stát, spíše než místem pro hygienu, útočištěm k uvolnění a odpočinku.

Koupelnová sestava bamboo

Záchod v koupelně

Věčnou otázkou zůstává, zda umístit do koupelny záchod nebo ne. Málokdo možná ví, že umístění toalety v koupelně upravuje vyhláška o obecných technických požadavcích na výstavbu. Podle ní je možné tyto dvě funkce sloučit pouze v bytech s maximálně dvěma místnostmi. Primárním důvodem, proč mnoho bytů má toalety součástí koupelny je samozřejmě nedostatek místa. To však s sebou přináší i chybějící soukromí. Pocit soukromí lze alespoň částečně zajistit stěnou z mléčného skla, která je vzdušná a prostor nezmenší. Pokud to rozměr koupelny umožňuje, je vhodné záchod a zbytek koupelny oddělit zdí, ta může být tvořena například luxferami kvůli propustnosti světla. Stěna je prospěšná také pro usměrnění pachů a z hygienického hlediska. Hygienici totiž upozorňují, že bakterie z toalet mohou přecházet na zubní kartáčky a další potřeby až na vzdálenost dvou metrů. Výhodou prostorných koupelen spojených se záchodem je možnost umístit v bezprostřední blízkosti záchodu také bidet, který se stává běžnou součástí našich domácností. V malých záchodových místnostech na něho často nezbude prostor. Na trhu je však již možné pořídit bidet spojený se záchodem v jednom. Bidet je dobré volit v designu ostatního sanitárního zboží. Pokud máte záchod i umyvadlo v oválném
nebo obdélníkovém tvaru, měl by jim odpovídat i design bidetu. Aktuálním trendem je umístit do koupelny pisoár, v rodinách tak odpadnou spory o zvednuté prkénko.


Nábytek do koupelny

Praktická koupelna by měla nabízet především dostatečné množství úložných prostor. Uvědomme si, že v rodinné koupelně potřebujeme najít prostor nejen pro ručníky a kosmetické prostředky, ale také pro pleny, hračky a další potřeby. Pro dosažení efektivity je dobré úložné prostory umístit v okolí vany, sprchy či umyvadla, abychom měli potřebné věci neustále po ruce. Již při plánování a výstavbě koupelny je dobré myslet na niky a vestavěné policové systémy, v budoucnu toto praktické řešení určitě oceníte. Ideálním úložným prostorem v koupelně je skříňka pod umyvadlem, případně větší komoda, která výrazně šetří místo. Tyto skříně se v současné době prodávají i v kompletu se sanitárním zařízením. Kosmetické přípravky můžeme zase nejlépe schovat do závěsné skříně na zeď. Skříňky určené nad umyvadlo jsou nabízeny i se zrcadlem a osvětlením. Do koupelen se již tradičně nejlépe hodí nadčasový nábytek v bílé barvě, jejž můžeme vhodně kombinovat s barevnými doplňky. Pokud však chceme koupelně vtisknout punc luxusu, můžeme zvolit zařízení z přírodních materiálů. Do malých koupelen je vhodné vybírat spíše prosklené skříňky, které prostor opticky rozšíří.
Skříňka pod umyvadlo


V dalším díle o funkčním vybavení koupelny vám poradíme s výběrem doplňků do koupelny. Zjistíte, co v koupelně nesmí chybět, abyste se cítili pohodlně a měli k dispozici vše potřebné. Těšit se můžete na tipy na koupelnové osvětlení a další vychytávky.