Jak na ukládání oblečení

Jak na ukládání oblečení

Způsob, jakým ukládáme oblečení, si většinou osvojujeme v dětství. Každá rodina má své návyky. Někdo má raději komody a volně stojící skříně, jiní upřednostňují vestavěné šatní skříně, kam ukládají veškeré oblečení.

Myšlenka nad změnou nejčastěji přichází v době, kdy zařizujeme byt či dům, sestěhovali jsme se s partnerem či partnerkou a každý má jiné návyky. Nebo nad tím přemýšlíme v případě, že změníme povolání a místo triček začneme nosit košile a saka.

Sestěhovali jste se a každý máte jiné zvyklosti? Nebo jste změnili zaměstnání a s tím i požadavky na oblékání? Pokud tápete, jak vše správně uložit, je tento článek právě pro vás.

Jak tedy přistupovat k ukládání oblečení?

Samostatná šatna

Mnozí dnes upřednostňují samostatnou šatnu. Je to velmi praktické, protože máte přehled o každém kousku svého oblečení. Takovým prostorem může být uzavřená místnost nebo částečně uzavřený prostor. Někteří k tomu využívají například místo za čelem postele, které je z obou stran průchozí. Někdo volí raději prostor, který sousedí s koupelnou, aby při ranní přípravě nerušil drahou polovičku ze spánku. Ideální je, mají-li rodiče i děti svou šatnu zvlášť. Do takového prostoru je mimo běžného šatstva možné uložit i sezónní oblečení, sportovní vybavení nebo kufry. Nemusíte pak řešit ukládání v komoře nebo suterénu a každý má po ruce své věci.

Jsou i tací, kteří mají jednu společnou šatnu v přízemí, vedle prostoru, kde se prádlo pere, žehlí, nebo případě suší. Takové místo ale nemusí vyhovovat všem. Ti, co mají svůj pokoj v patře, si musí chodit pro věci do přízemí, nebo opačně. V jedné společné šatně může vzniknout i pěkný chaos, pokud vstávají všichni obyvatelé domácnosti v jeden čas a potřebují se chystat k odchodu.

Velká šatní skříň

V takovém případě je více praktické umístit velkou šatní skříň přímo do ložnice, pokoje dětí, nebo případně na chodbu blízko pokojů či koupelny, kde jste zvyklí se ráno chystat. I v tomto případě platí, že každý má jiné návyky. Někdo se rád obléká v pokoji, někdo raději v ložnici. To byste měli vzít v úvahu už při samotném zařizování domácnosti, ideálně už před tím, než se setkáte s projektantem, který bude navrhovat váš nový dům nebo rekonstrukci toho stávajícího.

Jak uspořádat šatní skříň

V případě šatny i šatní skříně máte mnoho možností, jak uspořádat vnitřní vybavení. Někdo raději dává veškeré oblečení na ramínka, někteří skládají oblečení do komínků. Jak budete své oblečení ukládat samozřejmě záleží na tom, jaké typy oblečení nejčastěji nosíte. Halenky a košile je bezpochyby lepší věšet na jednotlivá ramínka. Nemusíte je tak přežehlovat, když je chcete vzít na sebe.

Šaty, kabáty a saka je nutné též věšet na ramínka. Trička, košile a svetry každý ukládá svým způsobem. Někdo upřednostňuje skládání, někdo raději věšení. V každém případě je důležité, aby oblečení bylo uloženo přehledně a vy jste se nemuseli zdržovat hledáním toho pravého kousku, když spěcháte. Také se snažte, aby se vám veškeré oblečení do skříně pohodlně vešlo. Oblečení také pravidelně třiďte.

Přemýšlíte, jak ukládat spodní prádlo, pyžama a funkční prádlo? Jste zvyklí na police a váš partner či partnerka by raději komodu se zásuvkami? Věřte, že zásuvky budou praktické. O to více, pokud do nich umístíte organizéry. Tak bude vše uloženo přehledně. Na trhu najdete organizéry z různých materiálů. Stačí se jen porozhlédnout.

Komoda a skříň

Nemáte-li jinou možnost nebo vám to více vyhovuje, můžete ukládat převážnou část oblečení do velké komody se zásuvkami. Toto řešení je ovšem vhodné spíše pro ty, co často nosí trička nebo sportovní oblečení, které se nemačká.

Zásuvky doplňte organizéry. Trička skládejte do “ruliček”, která pak přehledně uložíte vedle sebe do zásuvky.

Saka, košile a kabáty, které oblékáte spíše příležitostně, můžete umístit do společné šatní skříně v chodbě nebo do společné šatny.

 

Na trhu najdete několik knižních titulů, které se zaměřují na ukládání oblečení a pořádek v domácnosti. Jistě v nich objevíte skvělé tipy. Ale než se pustíte do jejich zavádění, ptejte se členů vaší domácnosti, co jim nejvíce vyhovuje.

Kontaktovat také můžete naše zkušené bytové designérky, které vám poradí každý pracovní den.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!

Doprava nad 3 000 Kč ZDARMAChci vědět víc