Jak poznat moderní a praktickou šatní skříň? 6 tipů pro váš domov

Jak poznat moderní a praktickou šatní skříň? 6 tipů pro váš domov

Šatní skříň má své čestné místo v každé domácnosti. Kromě kuchyně se hodí téměř kamkoli. Přečtěte si, jak vybrat tu správnou a kam ji umístit.

Šest hlavních kritérií pro výběr šatní skříně

Každým rokem přicházejí výrobci s novými a novými materiály, barevnými a netradičními designy. Jen v nabídce FORLIVING nyní najdete přes 30 přírodních dřevěných dekorů, 9 typů moderních barev a 7 různých materiálů od dýhy až po lamino.

Jak se v nabídce vyznat? Sledujte:

1.Rozměry

Prvním parametrem při výběru nové šatní skříně jsou rozměry. Položte si následující otázky:

  • Kam skříň umístíte a kolik místa na ni máte? Nezapomeňte, že musí zbýt prostor pro volný pohyb a otevírání dvířek.
  • Kolik oblečení do skříně uložíte? Potřebujete uschovat i boty nebo obleky?

TIP: Do malých prostorů volte vysokou šatní skříň. Klidně až do stropu. Využijete tak maximum místa. Do horní části uložíte sezónní oděvy a věci, pro které saháte jen párkrát do roka.

Pro představu:

  • Hloubka: K uložení triček stačí kolem 45 cm. Pro objemnější oblečení, jako jsou např. zimní kabáty, potřebujete alespoň 56 cm.
  • Výška: K pověšení běžných oděvů musí zbýt pod šatní tyčí aspoň 70–90 cm. Dlouhé kabáty zaberou až 140 cm.

2.Design a prostorové řešení

Šatní skříň poutá pozornost na první pohled. Měla by ladit s interiérem a odrážet váš oblíbený styl. Pokud si nejste si volbou designu jistí, poohlédněte se po předpřipravených sestavách nábytku do ložnice.

TIP: Nemáte místa nazbyt? Zvolte místo klasické skříně rohovou.

3.Dveře a směr otevírání

S designem úzce souvisí i řešení dvířek a jejich otevírání. Nabízejí se 3 základní typy:

  • Klasické – s dvoukřídlými dveřmi nebo kombinací se šuplíky ve spodní či horní části. Oblíbené řešení pro tradiční ložnice v rustikálním a retro stylu. Počítejte však s potřebou prostoru pro otevírání dvířek směrem kupředu.
  • Posuvné – šetří místo otevíráním dvířek do stran. Hodí se i do menších šaten nebo blízkosti postele, kam by se klasický nábytek nevešel.
  • Zrcadlové – opticky zvětší vaši ložnici či předsíň. Zároveň budete mít kde zkontrolovat svůj vzhled od hlavy až k patě. Zrcadlová může být celá čelní stěna, nebo jen část.

4.Materiál

K nejprodávanějším patří nábytek z dřevěného masivu nebo lamina. Skříň z masivního dřeva sice stojí víc peněz, ale zaručuje dlouhou životnost. I laminátové skříně však mohou být kvalitní. Důležitý je správný výběr. Hledejte ošetřené lamino s policemi o šířce alespoň 18 mm.

5.Vnitřní uspořádání

Ohlídejte si, aby každý kus oděvu měl své místo. Rozmyslete si předem, které oblečení chcete mít poskládané a které pověšené na ramínkách. Myslete i na uložení bot, šátků, kabelek, kravat a pásků. Dokoupit můžete i různé krabice a boxy, výsuvné šuplíky či držáky a univerzální věšáky.

TIP: Chcete mít celý svůj šatník pěkně na očích? Pak doporučujeme regálový systém – designový hit moderních šaten.

6.Způsob ukotvení

K udržení stability někteří výrobci nabízí možnost připevnit nábytek ke zdi či jinému kusu nábytku. Díky tomu zůstane oblečení vždy na svém místě.