Jak sladit sedačku s obývací stěnou

Jak vybrat obývací stěnu

Obývací stěna a hlavně sedačka jsou centrem každého obýváku. Obou typů nábytku je na výběr celá řada. Méně už se ale mluví o tom, jak je spolu sladit. V následujícím článku to napravíme.

Na které aspekty se zaměřit?

V obývacím pokoji se schází celá rodina. Díváme se tu na televizi, čteme si i jen tak lenošíme. A tomu by měl odpovídat celkový dojem z místnosti. Design musí působit kompaktně, ale zase ne monotónně. Jak na to?

Obývací pokoj Montana

1. Styly: jednota je sázkou na jistotu

Pokud vybavujete nový obývák, rozhodněte se, jak by měl vypadat: moderně, retro, rustikálně nebo designově? K tomu pak vyberte nábytek. Pokud už jeden kus máte, sázkou na jistotu je doplnit druhý ve stejném stylu. Nebojíte-li se experimentu, můžete k usedlé obývací stěně vybrat extravagantnější pohovku a naopak. Ale pamatujte, že velmi výrazný prvek by měl být v místnosti jen jeden.

2. Rozměry: pozor na nepoměr

Jedna z nejčastějších chyb. Pohovka by neměla působit robustnějším dojmem než obývací stěna a naopak, aby vedle sebe nevypadaly jako Pat a Patachon. Nejlépe vypadají pohovky užší oproti nábytku zhruba o 0,5 metru na každé straně.

3. Materiály: „příroda“, nebo moderna?

Tady se fantazii meze nekladou. Dávno neplatí doporučení, že k dřevěné obývací stěně by měla být také přírodní kožená sedačka. Jen dávejte pozor, aby nebylo v obýváku různých materiálů moc.

4. Tvary a důraz na detail

Co vám při výběru snadno unikne, ale vytváří ve výsledku celkový dojem, jsou detaily. K ostrým nábytkovým hranám lépe sedí spíše rovné pohovky, k oblejším obývacím stěnám zase více zakulacené tvary. Pozor také na sladění materiálů a odstínů úchytek nábytku s nožičkami sedačky.

5. Barvy: kontrasty, nebo tón v tónu?

Nesázejte na módní trendy, ale na svůj pocit. Obecně platí, že k odstínům dřeva se se zase lépe hodí přírodní barvy sedačky - hnědá, béžová, zelená nebo červená. Skvělou kontrastní kombinací je pak černobílá nábytková stěna v podstatě s jakoukoli sytou barvou od fialové až po žlutou.

Ale pozor: Obývací pokoj není cirkus a méně je někdy více. Pokud máte výraznou obývací stěnu například ve fialovém dekoru, zvolte jednoduchou sedací soupravu v šedé nebo krémové barvě. To platí samozřejmě i naopak.

Nezapomeňte: Barvy ovlivňují to, jak se cítíme

O „barevné psychologii“ už bylo řečeno mnoho. Harmonie barev může hodně ovlivnit naši náladu a pocity. Pokud si přejete mít obývací pokoj v jednoduchém designu, dejte přednost chladnějším barvám. Teplé barvy dodají energii a živost. Tipem pro svěží a mladistvý dojem je pak kombinace světlé růžové s přírodním dřevem.

Sedací souprava Stilo

A nezapomeňte na doplňky! Neutrální barvy přímo vybízí po barevných polštářcích, které krásně oživí sedací soupravu i celý obývák. K černé dokonale ladí červená, světlou oživí tmavě hnědá.
V naší nabídce najdete pestrou plejádu sedacích souprav, obývacích stěn i doplňků. A pokud váháte, s výběrem vám rádi pomůžeme.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!