Jak vybrat barvu sedačky? Podle velikosti prostoru i množství světla

Jak vybrat barvu sedací soupravy

Vybrat barvu sedačky bývá pořádný oříšek. Jak v široké paletě odstínů najít tu pravou? Zohledněte následujících 5 kritérií.

Bytoví designéři radí kombinovat v obývacím pokoji 3 základní druhy barev a pak už si jen pohrát s jejich tóny. Nebojte se kontrastů neutrálních odstínů s výraznými. Dodají interiéru ten správný šmrnc.

1)Odstín a design okolního nábytku

Na prvním místě zohledněte barvu a materiál ostatního nábytku v obýváku. Držte se jednotné stylové linie. Barevně máte na výběr – buď sáhnete po kontrastech, nebo naopak „tónu v tónu“. Pěkně fungují třeba tyto kombinace:

  • Moderní černo-bílý nábytek s kontrastní barvou sedačky – červenou, modrou, zelenou, fialovou…
  • Moderní nábytek přírodních barev s teplými odstíny – žlutou, oranžovou, červenou….
  • Retro a rustikální sestavy z masivu s neutrálními odstíny „tón v tónu“ – hnědou, béžovou, okrovou…

TIP: Toužíte po světlém nábytku i sedačce? Jde to. Výrazný kobereček, veselé polštářky a další výrazné doplňky prostor oživí.

2)Barva podlahy a stěn

Dalším vodítkem při výběru je podlaha. K tmavé se hodí spíš světlejší sedačka. Naopak na světlé podlaze zase lépe vynikne tmavá pohovka.

TIP: Přečtěte si, jak vymalovat obývací pokoj.

3)Množství světla v obýváku

Velmi důležité je i to, kolik světla vám do obýváku dopadá. Ve slunných, světlých místnostech si můžete dovolit víc tmavého nábytku. Pokud ale máte světla málo a pořídíte si např. černou sedačku, prostor bude působit ponurým dojmem.

4)Velikost prostoru

Máte tolik místa, že by se ve vašem obýváku dalo tancovat? Pak můžete sáhnout i po tmavších barvách – jako je např. černá, vínová, tmavě hnědá nebo tmavě modrá. Máte-li k dispozici jen menší prostory, volte raději barvy světlejší, jako je béžová, světle modrá, písková nebo třeba i bílá. Nebojte se ani hodně výrazných barev. Sedačka v červené, žluté nebo zelené barvě upoutá pozornost, dodá prostoru potřebnou energii a zvedne náladu vám i vaší návštěvě.

5)Váš pocit

Pořád se nemůžete rozhodnout? Dejte na svůj vnitřní pocit. Jestliže vaše srdcí touží po růžové sedačce, berte ji všemi deseti. Sedačka se musí líbit v první řadě vám. To je ten nejdůležitější aspekt ze všech.

Barvu máte vybranou. A co provedení?

Záleží nejen na velikosti prostoru, ale také na počtu rodinných příslušníků, kteří budou sedačku „okupovat“. Pokud máte velký obývák a často k vám chodí návštěvy, oceníte oblíbenou rohovou sedačku. Pohodlně si sednete proti sobě a až hosté odejdou, dva dospělí si na ní klidně hodí šlofíka. Do menších obýváků oceníte spíš kompaktní pohovky s 2- nebo 3- sedem, které podle potřeby rozložíte na „letiště“.

TIP: Zjistěte více o výhodách 2- a 3-místných sedaček.