Jak vybrat komodu?

Komody

Komody jsou stále oblíbenějším vybavením domácností. Díky nepřebernému množství dekorů, materiálů, stylů a velikostí však není úplně snadné se v nabídce zorientovat. Jaká jsou hlavní kritéria, podle nichž bychom měli komodu vybrat? Máme se rozhodnout podle designu? Nebo se na její výběr podívat čistě z praktického a funkčního hlediska? Nejlepší je zkombinovat oba pohledy. 
 

Kde komoda bude?

Prvním krokem, který hraje ve výběru komody klíčovou roli, je rozhodnutí, do jaké místnosti ji umístíte. V každé části bytu se potřeba úložného prostoru liší. V obýváku si můžete dovolit komodu s prosklenými dvířky, kam si vystavíte drobnosti či fotky. Naopak v ložnici byste měli klást důraz hlavně na množství zásuvek a skříněk. Předsíně bývají nejmenší částí bytu či domu, takže komody určené do zádveří nebo na chodby vybírejte s ohledem na jejich hloubku

Obývací stěna MajorkaLožnice GressPředsíňová stěna Neron

Materiál

Pokud už máte jasno, kam vaše nová komoda bude patřit, je na čase zaměřit se na volbu materiálu. Jste milovníky dřeva a váš interiér je laděný do přírodních tónů? Pak sáhněte po výrobku z masivu. V nabídce naleznete komody z měkčích typů dřev, jako jsou smrk či borovice nebo z odolnějšího masivu jako je buk či dub. Mějte na paměti, že dřevo je přírodní materiál a léty pracuje, může tak dojít k postupnému lehkému tmavnutí a zvýraznění kresby dřeva. Komody z masivu jsou náročnější na údržbu, ale při správné péči vám budou sloužit mnoho let.

Komoda Natura 11

K nejoblíbenějšímu materiálu v posledních letech patří bezesporu lamino. Množství barevných a dekorových variant, snadná údržba a cenová dostupnost řadí lamino na pomyslný vrchol žebříčku prodejnosti. Nacházíte v nabídkách zkratky typu LTD, MDF, DTD, OSB nebo slova jako melamin či folie? Je to dřevěné, umělé, vydrží to? Jde vám z toho hlava kolem? 

Komoda Royal K2D

Rozšířené typy lamina

LTD je zkratka pro laminovanou dřevotřískovou desku, což je nejrozšířenější materiál na výrobu nábytku, a to zejména korpusů. Dřevěné třísky jsou spojené lepidly či pryskyřicemi, které jsou zdravotně nezávadné. Poté se spodní i horní plocha laminuje. To znamená, že se na povrch nanese lepidlo nebo pryskyřice a dekorační papír a vrstvy se zalisují. Laminované desky mohou mít díky dnešním grafickým možnostem různou barvu nebo imitují texturu dřeva. Povrchová vrstva navíc chrání samotnou desku před vlhkostí a chemikáliemi. Desky mívají různou tloušťku, za kvalitnější je můžete považovat od tloušťky 16 mm. I zde ale platí, čím větší tloušťka použitého materiálu, tím odolnější a stabilnější komoda bude.

Důležitým faktorem, na který byste neměli zapomenout, jsou hrany. Pro olepení hran se používají melaminové nažehlovací pásky, které ale nejsou tolik odolné vůči mechanickému poškození a mohou se odštípnout. Proto se pomalu stává standardem používání plastových narážecích hran (ABS), které vydrží takřka vše

Přírodnějším materiálem jsou MDF desky, při jejichž výrobě se nepoužívají lepidla. Tyto desky se pomocí vysokého tlaku lisují, a proto mají mnohem kompaktnější strukturu. Právě struktura MDF desek zaručuje snadnější tvarové opracovávání, proto se MDF desky používají převážně na výrobu dvířek, čel zásuvek a ozdobných lišt. Vyhlazený povrch MDF desek se skvěle upravuje foliováním, kdy se na desku nalisuje za tepla PVC folie, nebo lakováním. Lak může být matný nebo lesklý.

Komoda Tes TS2

 

Pojezdy a design

Dalším kritériem, který byste neměli zanedbat, jsou pojezdy zásuvek. Kovové kuličkové pojezdy zajistí bezproblémové dlouhodobé užívání zásuvek. Praktickou vychytávkou jsou zásuvky s tichým dojezdem nebo s plnovýsuvem.

Praktické a funkční věci jsme již probrali, nyní je čas zaměřit se na design. Komodu můžete sladit s nábytkem, který již v místnosti máte. Zkuste se zaměřit na úchytky, jenž většinou skvěle dolaďují celkový dojem. Trend v dezénech hlásí návrat k přírodě, proto mezi nejprodávanější dekory patří dub sonoma nebo dub lefkas. Jestli máte rádi hravost a originalitu, tak bude vaší volbou retro a vintage styl slavící návrat mezi trendy. U těchto stylů nemusí platit pravidlo, že by komody měly korespondovat a ladit se zbytkem nábytku. Zkuste to jinak! Rozbijte jednotný styl výraznou a dominantní komodou.

Komoda Mezo

 

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!