Jak vybrat postel a matraci pro zdravý spánek?

Jak vybrat postel a matraci pro zdravý spánek?

Výběru dobré postele a matrace věnujte náležitou pozornost – neberte hned první, která se vám líbí. Vzhled tu nehraje hlavní roli. Hlavní je budit se ráno odpočatí a bez bolestí.

Postel jako základ ložnice

1.Délka a šířka

Rozměry správné postele se odvíjí od vaší výšky. Když si lehnete, mělo by vám zbýt alespoň 20 cm volného prostoru. To zaručí dostatek místa i během spánku. Čím víc ho máte, tím líp.

  • Pro jednolůžko jsou obvyklé rozměry 90×200 cm nebo o něco prostornější 140×200 cm.
  • U dvojlůžka narazíte nejčastěji na velikost 160×200 cm, případně 180×200 cm.

Pokud jste vy nebo váš partner vyšší, poohlédněte se po posteli prodloužené délky (až do velikosti 240 cm). Další možností je pak výroba postele s atypickými rozměry na zakázku.

2.Výška

Měla by vám umožnit pohodlné uléhání i vstávání. Optimální výška se pohybuje mezi 40 a 65 cm. Opět záleží na výšce vaší postavy. Menším stačí nižší postel. Osoby vyšší výšky nebo s omezenou pohyblivostí mají volit aspoň 60 cm.

3.Konstrukce a materiál

Čím kvalitnější a robustnější konstrukci zvolíte, tím více opory vám dá a déle vydrží. Nekvalitní nábytek stojí sice pár kaček, ale začne brzy vrzat, viklat se a vůbec vám různě znepříjemňovat spánek. Pokud neplánujete za pár let opět pořizovat novou, investujte raději do kvalitnější postele. Mezi nejkvalitnější materiály patří dřevěný masiv z břízy, buku a dubu.

4.Provedení čela

Dobře řešené čelo oceníte nejen ve chvíli, kdy se budete chtít při čtení knížky pohodlně opřít. Chrání také před chladnou stěnou a izoluje od průvanu. Pokud plánujete spací zónu umístit do prostoru, vytvoří čelo pomyslnou bariéru, která vám dodá pocit klidu a bezpečí.

Matrace pro klidný a zdravý spánek

Je snad ještě důležitější než samotná postel. Ideální je vybrat ji zvlášť podle vašich požadavků. Hlavním kritériem je tu použitý materiál.

1.Pěnová

Dnes už místo polyuretanové pěny (PUR) seženete spíše matrace z pěny tzv. studené. Vyrábí se vodní metodou bez formaldehydu a dalších škodlivin. Vynikají pevností a pružností. Popularitu získávají také speciální druhy:

  • Biopěna – obsahuje minimálně 50 % přírodních materiálů.
  • Paměťová pěna – se perfektně přizpůsobí tělu. Je příjemná a měkká.
  • Pokud trpíte na bolesti kloubů a zad, oceníte matraci z líné pěny. Mění svou tvrdost podle teploty. Při kontaktu s tělesným teplem změkne a poddá se tvarem. Stabilizuje páteř, poskytuje potřebnou oporu a tím pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku.

Velkou výhodou všech pěnových matrací je vzdušnost a snadné odvádění vlhkosti. Nevýhodou naopak je, že prach a další nečistoty zůstávají uvězněné v pórech matrace.

2.Latexová

Latexové matrace se vyrábějí z přírodních materiálů a syntetického latexu. Dobře pruží a po stlačení se rychle vrátí do původního tvaru. Ideální jsou pro alergiky, protože nechytají tolik prachu jako jiné materiály. Hodí se na pevný podklad i rošt. Výhodou je také dlouhá životnost, dobrý odvod vlhkosti a snadná údržba. Ohlídejte si, aby celková hustota latexu dosahovala alespoň na 60 kg/m3.

3.Taštičková

Taštičkové matrace jsou sice dražší, ale zato mají dlouhou životnost, vynikající stabilitu a hlavně –chrání zdraví. Jsou elektrostatické, nepřitahují prach a další nečistoty a prý také harmonizují  nervový systém. Taštičkovou matraci ocení hlavně alergici, astmatici a všichni, kdo mají problémy s pohybovým aparátem.

4.Gelová

Základem gelových matrací je studená nebo líná pěna. Jako bonus se do nich přidávají gelové segmenty působící jako akupresurní body, které během spánku uvolňují svaly a klouby. Výhodou gelových matrací je dlouhá životnost a dobré hygienické vlastnosti. Nepřejí roztočům ani bakteriím. Proto jsou gelové matrace oblíbené v rodinách alergiků, astmatiků, u malých dětí i v nemocnicích.

Ještě váháte?

Napište Lucii – naší specialistce na bytový design. Poradí vám s výběrem nábytku i sladěním jednotlivých detailů.

Přečtěte si také: Jak sladit nábytek v ložnici s podlahou.