Jak vymalovat obývací pokoj?

Hledáte inspiraci, jak vymalovat obývací pokoj, aby působil vkusně, moderně a útulně? Pak jste na správném místě.

Obývací pokoj je místnost, ve které trávíte většinu volného času. Relaxujete u televize nebo knížky, povídáte si s rodinou nebo přáteli. Zkrátka obývací pokoj je jednou z nejrušnějších částí interiéru. Je tedy třeba si pořádně rozmyslet, jak tento pokoj vymalovat, aby to vyhovovalo celé rodině. Jaké jsou trendy při výběru vhodných barev, čeho se naopak vyvarovat? Poradíme vám triky a vychytávky, jak na to.

Obývací stěna VikiObývací stěna ElementObývací stěna Mamba
 

Teplý a útulný interiér

Položte si jednoduchou otázku, dali byste přednost „studené“ modré, nebo naopak „teplé“ oranžové barvě? Patrně si odpovíte jednoduše, že teplá barva se do obývacího pokoje hodí mnohem více. A stejného názoru jsou i odborníci. Obývák by měl být útulný. Při malování této místnosti je to podobné, jako v případě ložnice. Je ideální pracovat s jedním nebo maximálně se dvěma barevnými odstíny. Jedna barva je základní, druhá pak bude pouze doplňková. Obě dohromady vykouzlí útulnou místnost, která nebude působit chladně a odtažitě. Moderní obývací pokoje nesmí být přeplácané, zde platí zlaté pravidlo, že méně je někdy více.

Obývací stěna Snow

Barvy a barevné kombinace

Jak se ovšem vyznat v samotné volbě barev? Hodně záleží na velikosti místnosti, na nábytku a dalších doplňcích. Do malých místností je vhodné volit spíše světlé odstíny, které opticky zvětší prostor. Vezměte v potaz také skutečnost, zda máte v obývacím pokoji hodně světla, či naopak. V případě, že do pokoje po většinu dne svítí slunce, vyhněte se oranžové a žluté barvě. V takovém případě je vhodné zvolit například béžovou, nebo kombinaci bílé a červené. Nemusíte se bát ani trochu tmavších odstínů, ale nepřežeňte to. Chladné a studené barvy se do obývacího pokoje příliš nehodí.

Pokud máte v obývacím pokoji naopak málo světla, je třeba ho opticky „rozsvítit“ nejlépe žlutou či oranžovou barvou. Držte se však jednoduchých tónů a příliš neexperimentujte. Kombinujte maximálně dvě barvy, z nichž jedna je dominantní a druhá ji pouze doplňuje. Nic však nezkazíte v případě, že se rozhodnete pouze pro jednobarevnou místnost.

Obývací stěna Hugo
 

Jaké barvy jsou nejoblíbenější?

Zajímá vás, jaké barvy se do obývacího pokoje používají nejčastěji? Přinášíme vám barvy do obývacího pokoje pro inspiraci.

Žlutá s používá spíše do chladnějších místností, zejména pak světlá žlutá, která pokoj krásně prosvětlí. Velmi oblíbená je citrónově žlutá, která zahřívá a zároveň uklidňuje.

Vkusně působí béžovo – hnědé trendy, které lze snadno zkombinovat například se sedací soupravou. Odstíny béžové a hnědé se nyní těší velkému zájmu. Jestliže máte moderně zařízený obývací pokoj, jistě uvítáte barvu café latté, čokolády či mocca. Tyto barvy vám zaručí nevšednost a navíc se jen tak neokoukají. Ale pozor, pokud se rozhodnete pro tmavou hnědou, raději ji použijte pouze na jednu nebo dvě stěny. Zbylé stěny doplňte světlejším odstínem, který „rozbije“ dojem tmavého interiéru. Můžete ji klidně kombinovat například s oranžovou či žlutou barvou, pěkně působí také hnědo – bílá varianta.

Stále ještě přemýšlíte, jak vymalovat obývací pokoj? V módě je stále zelená barva, obzvlášť ve světlém odstínu. Velmi pěkně působí v kombinaci s nábytkem ze světlého nebo černého dřeva. Teplejší místnosti snesou výraznější zelenou například v tónu pistácie či máty.

Oranžová barva je nyní na ústupu, pokud se jí ovšem nehodláte vzdát, zkuste zvolit lehce okrovou, žlutooranžovou či lososovou barvu.

Obývací stěna Element

A které stěny naši zákazníci nejraději nakupují?

 

Obývací stěna Magic bílá-černý leskObývací stěna Salesa DubObývací stěna Verin