Jak vymalovat obývací pokoj?

Hledáte inspiraci na výmalbu obývacího pokoje a chcete, aby působil vkusně, moderně a zároveň útulně? Čtěte tipy designérů.

Obývací stěna Goya
 

Obývací pokoj představuje jednu z nejrušnějších částí interiéru. Slouží k relaxaci u televize nebo knížky, povídání s rodinou i uvítání návštěv. Při rozmýšlení jak tento pokoj vymalovat, zohledněte všechny účely i preference jednotlivých členů rodiny.

Rozhodování o nejlepších barvách pro obývací pokoj je pro většinu rodin pořádnou výzvou. Magazín Decor Aid doporučuje vybrat odstín, který udělá dojem na vaše hosty i na vás samotné pokaždé, když vstoupíte do místnosti. Vyberte si barvu, která opticky zvětší prostor a zároveň působí příjemně.

Vykouzlete teplý a útulný interiér

Podle odborníků se do obývacího pokoje hodí více teplé odstíny barev než ty studené. Obývák by měl být totiž především útulný. Stejně jako v případě ložnice je ideální pracovat s jedním nebo maximálně dvěma barevnými odstíny.

Jedna barva by měla být základní a druhá pouze doplňková. Obě dohromady vykouzlí útulnou a hřejivou místnost, která bude působit klidným a vřelým dojmem. Myslete na to, že moderní obývací pokoje nesmí být přeplácané. I zde totiž platí oblíbené pravidlo „méně je někdy více“.

Obývací stěna Snow

Barvy a barevné kombinace

Jak se vyznat v samotné volbě barev? Záleží na velikosti místnosti, na nábytku a dalších doplňcích. Do malých místností volte spíše světlé odstíny, které opticky zvětší prostor. Vezměte v potaz také skutečnost, zda máte v obývacím pokoji hodně světla, nebo naopak málo.

V případě, že do pokoje po většinu dne svítí slunce, vyhněte se oranžové a žluté barvě. V takovém případě je vhodné zvolit například béžovou nebo kombinaci bílé a červené. Nemusíte se bát ani trochu tmavších odstínů, ale nepřežeňte to. Chladné a studené barvy se do obývacího pokoje příliš nehodí.

Pokud máte v obývacím pokoji naopak málo světla, je třeba ho opticky rozsvítit právě třeba žlutou či oranžovou barvou. Držte se jednoduchých tónů. Kombinujte nejvýše dvě barvy. Nic nezkazíte tím, když se rozhodnete pouze pro jednobarevnou místnost.

Obývací stěna Hugo

Jaké barvy v obýváku vedou?

Žluté tóny

Pokud stále ještě přemýšlíte nad tím, jak vymalovat rodinný obývací pokoj, zvažte veselé a teplé barvy. Do chladnějších místností se často používá žlutá, zejména pak její světlý odstín, který pokoj krásně rozzáří. Velmi oblíbená je citrónově žlutá. Opticky zahřívá a zároveň uklidňuje.

Neutrální odstíny hnědé

Odstíny béžové a hnědé se nyní těší velkému zájmu. Působí vkusně a snadno je sladíte se sedací soupravou. Jestliže máte moderně zařízený obývací pokoj, zkuste barvy café latté, čokoláda či mocca. Tyto odstíny vám zaručí příjemný, originální vzhled a navíc se jen tak neokoukají.

Tmavě hnědou použijte pouze na jednu nebo dvě stěny a zbylé doplňte světlejším odstínem, který „rozbije“ dojem tmavého interiéru. Můžete ji klidně spojit s oranžovou či žlutou barvou. Pěkně působí i hnědo-bílá varianta.

Server Decor Aid uvádí, že teplá barva lískových oříšků nikdy nevyjde z módy, prostor krásně sjednotí a hodí se téměř ke každému nábytku.

Chcete zjistit, zda se tento odstín hodí i do vašeho obýváku? Udělejte rychlý průzkum mezi rodinou a přáteli. Je potřeba některé prostory projasnit? Odpověď je v tom případě jasná. Lískooříškové odstíny jsou skvělé pro odraz světla. Místnost bude díky nim vypadat větší, než ve skutečnosti je.

Zelená barva

V módě je stále zelená barva, obzvlášť ve světlém odstínu. Krásně působí v kombinaci s nábytkem ze světlého nebo černého dřeva. Tradičně zařízené pokoje si dobře rozumí s olivově zelenou. Světle zelená nebo hrášková barva přinese do obýváku svěžest. Teplejší místnosti snesou i výraznější zelenou, například v tónu pistácie či máty.

Odstíny oranžové

Oranžová barva je nyní na ústupu. Pokud vás zaujala, zkuste zvolit lehce okrovou, žlutooranžovou nebo lososovou variantu.

Magazín House Beautiful poukazuje na trendy odstín přírodního jílu. Obývací pokoj s touto barvou získá jemnost a osobitost. Také jemné korálové stěny potěší oko. Snadno je sladíte s dekoracemi.

Světle šedé odstíny

Chcete být originální? Podle magazínu House Beautiful dodá světle šedá barva obýváku sofistikovaný styl.

O šedé barvě se zmiňuje i server Decor Aid. Pokud ke světle šedé přidáte kapku šeříkové barvy, vznikne teplejší a ženštější odstín. Obývací pokoj tak příjemně osvěžíte a zjemníte celkový dojem.

Obývací pokoj Top Mix

Přejeme vám příjemné a pohodové chvíle ve vašem nově vymalovaném obývacím pokoji.

 

A které stěny naši zákazníci nejraději nakupují?

 

Obývací pokoj Provence, šedýObývací pokoj Provence 6

Obývací stěna Intero

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!

Kód na slevu 5% na dárkové poukazyChci kód