Kam na zahradě nejlépe umístit posezení?

Kam na zahradě nejlépe umístit posezení?

Přestavujete, nebo budujete novou zahradu? Umístění zahradního posezení jako jídelní a relaxační zóny je to první, co byste si měli rozmyslet. Přečtěte si, jak takové ideální místo najít.

Posezení jako nejdůležitější místo zahrady

Zahradní posezení je středobodem všeho dění – u stolku jíme, odpočíváme, rokujeme s přáteli, hrajeme hry…Místo musí být klidné, ale zároveň v bezprostřední blízkosti dalších důležitých bodů – především grilu, venkovního krbu, udírny anebo bazénu. Pokud jejich stavbu teprve plánujete, promyslete, jestli to bude v okolí možné.

Náš tip! Čínské umění feng-šuej doporučuje umístit posezení do pravého dolního rohu zahrady, bazén proto nalevo. Tyto zóny prý totiž nejlépe nahrávají rozvoji mezilidských vztahů a relaxaci.

K domu, stromu nebo do volného prostoru?

Už naši prapředci umisťovali posezení „na zápraží“ domu, protože tam měli všechno hned po ruce. I u moderních domů často vidíme předsunutou terasu s možností posezení.  Nevýhodou ale zůstává, že jakmile se do zdi začne opírat slunce, neskryje vás před horkem ani sebelepší slunečník.

Máte-li možnost umístit posezení pod košatý strom, je to ideální řešení. Romantické mihotání lístků uklidňuje a poskytuje přirozený stín. Pokud strom nemáte, najděte klidné nesvažité místo, nejlépe mimo dohled z ulice. Krytí před sluncem vám pak zajistí zahradní altán.

Pozor na západní stranu

Vysledujte, jak dlouho a kam svítí na zahradu sluníčko. Největší sílu mívá odpoledne zhruba kolem 13.-16. hodiny. Tehdy se neměli přímo slunit ani na lehátku, natož aby na nás pražilo třeba při jídle. Proto pokud to jde, vyberte místo, kam nejsilnější odpolední slunce nemůže. Většinou to bývá na východní, jižní nebo severní straně. Na západ naopak svítí nejdéle a nejintenzivněji.

Tipy na šikovné zahradní sestavy

  1. Dřevěná zahradní sestava Mevan

Hostíte často přátele? U grilu či krbu určitě oceníte tuto bytelnou sadu stolku se židlemi z kvalitního borovicového dřeva. Dokoupit k němu můžete i servírovací vozík, lehátka nebo květináče v navlas stejné barvě a dekoru, což příjemně designově sjednotí celou zahradu. Hledáte jinou barvu, než je na obrázku? Žádný problém, vyberte si více než 10 odstínů moření!

  1. Ratanový zahradní set Corfu Quatro

Odpočiňte si na Corfu, aniž byste kamkoli cestovali! Relaxační ratanové židličky s jídelním stolkem užijete u bazénu, v příjemném stínu stromků či pod zahradním altánkem. Vybírejte z elegantní antracitové, hnědé nebo jemné cappuccino barvy. Všechny odstíny krásně doplňují zeleň trávníku.

  1. Kovová zahradní sestava Madeira

Posezení na pohodlných polohovacích křesílkách si nejlépe vychutnáte pod přístřeškem terasy nebo pergoly. Bytelná ocelová sestava rovnou obsahuje i praktický slunečník ve stejné barvě. Nerezaví, je lehká a snadno ji přenesete na jiné místo.