Nepodceňujte výběr jídelní židle

Článek - výběr jídelní židle

Výběr jídelní židle není tak snadný, jak se na první pohled zdá. Musí být hlavně pohodlná. Zároveň ladit s jídelním stolem a celým interiérem. Jakých parametrů si všímat, abyste ze široké nabídky židlí vybrali tu správnou?

1. Rozměry

Zásadní kritérium při výběru jídelních židlí. Budou je používat všichni členové domácnosti. Všem se přitom musí nohy pohodlně vejít pod stůl. Kolena by měla při sezení svírat pravý úhel a chodidlo se celou plochou dotýkat země.

Výška a šířka židle

Výška židle navíc musí ladit se stolem. Podle příslušné normy zhruba následovně:

  • Výška jídelních stolů se pohybuje mezi 72–78 cm. Optimální je střední cesta kolem 75 cm.
  • Vzdálenost horní plochy sedáku od spodního rámu desky stolu (tzv. lubu): minimálně 17 cm.

Dalším důležitým parametrem je šířka sedáku, která se řídí podle nejurostlejšího člena domácnosti. Neměla by být příliš úzká ani široká. Vše doporučujeme vyzkoušet a přeměřit, abyste předešli nepříjemnému omylu.

  • Celkovou velikost jídelní židle volte i podle rozměrů své jídelny nebo kuchyně. Pro menší prostory volte drobnější židle s nižším opěrákem. Pokud máte k dispozici místa více, zvolte mohutnější konstrukci s vyšší opěrou. Ta zajistí, že vás ani po delším sezení nebudou bolet záda.

2. Styl

Židle by měla tvarově korespondovat s typem jídelního stolu. Všímejte si hlavně toho, zda má stůl oblé či ostré hrany a celkově je oválný, hranatý nebo kulatý. Pokud máte moderně zařízenou domácnost a jste milovníky nevšedního designu, nebojte se ani experimentů. Velmi originálně bude vypadat stůl z masivního dřeva s kovovými židlemi. Nezapomeňte vše sladit ke zbylému nábytku v jídelně či kuchyni.

3. Materiál

Nejhodnotnější je bezesporu dřevěný masiv, zejména ten borovicový. Na trhu je ale spousta dalších kvalitních materiálů. Odolné jsou například židle z kovu či kůže, ale také ze dřeva v kombinaci s čalouněním a dokonce i plastem.

Materiál nevybírejte pouze podle toho, jestli se vám líbí na pohled, ale zohledněte také jeho údržbu. Nejsnáze se pečuje o dřevo, kůži, koženku a plast. Ty většinou stačí jednoduše otřít. Pokud zvolíte židli s potahem z textilie bez povrchové úpravy, bude se vám hůře čistit, když na ni omylem něco vylijete.

  • Dejte si pozor i na váhové zatížení. Některé židle mají jasně definovanou nosnost, kterou není dobré překračovat. V opačném případě byste se mohli dočkat nepříjemného překvapení.

4. Barva

Kromě stolu a kuchyňského nábytku by měly jídelní židle ladit také s podlahou. Moc pěkně vypadají kontrastní barvy. Ke světlé podlaze se perfektně hodí nábytek z tmavého dřeva. Naopak tmavou podlahu krásně rozsvítí židle v krémovém odstínu. Pokud máte prostor laděný do neutrálních střízlivých barev, nebojte se ani barevných židlí. Celá kuchyň bude působit veseleji.