Rostoucí židle a stoly: Dopřejte svému školákovi zdravé sezení i o prázdninách

Dětské rostoucí židle a stoly

Dětská páteř se vyvíjí postupně až cca do 18 let věku. Důležité fyziologické změny nastávají právě v období povinné školení docházky, kdy dítě chtě nechtě tráví hodně času u stolu. Podpořte zdravé sezení volbou vhodného nábytku.
 

Proč je u dětí tak důležité zdravé sezení?
 

 • Vsedě tráví dítě minimálně 6 hodin denně. Pro tělo je ale tato pozice nepřirozená – zvláště sedí-li se v kuse více než 45 minut. O to důležitější je mí při sedu správnou pozici a pravidelně se projít a protáhnout.
   
 • Ve školním věku se dotvářejí návyky držení těla na celý život. Proto bychom měli hlídat a opravovat dítěti časté sezení v tureckém sedu a jiné nezdravé polohy.
   
 • Nevhodná velikost židle a stolu – ať už moc malá, nebo velká – může vést k nepřirozeným pozicím, které způsobují řadu zdravotních problémů: od skoliózy přes bolesti zad a hlavy až po nadměrnou únavu.
   

Jak zjistit, že dítě sedí správně
 

 1. Sedí ve vhodné výšce

Dítě by mělo vždy sedět co nejvýš je to možné, ale zároveň tak, aby pohodlně dosáhlo nohama na zem. Sedí-li příliš nízko, dochází ke zbytečnému utlačování oblasti kolem sedacích kostí.

 1. Sedí co nejhlouběji

Ohlídejte také, že si dítě nesedá (podobně jako 90 % vrstevníků) pouze na kraj židle. Je důležité sedět naopak co nejhlouběji a tím i nejblíže k opěrce.

 1. Má správnou výšku stolu

Pracovní plocha má být vždy bezprostředně před trupem tak, aby se dítě nemuselo sklánět ani natahovat. Pokud má na stole také počítač, musí na klávesnici dosáhnout bez ohnutí zápěstí a změny polohy v ramenou.

Představujeme rostoucí židle a stoly
 

Díky nastavitelným židlím a stolům už nemusíte mít o zdravou polohu dítěte při sezení strach. Výrobci nabízejí stoly nastavitelné na různou výšku, nejčastěji cca 56-74 cm pro mladší školáky a 65-93 cm pro starší děti. Velkou výhodou je také polohovatelná pracovní deska, vhodná například pro kreslení.

U moderních dětských židlí je téměř samozřejmostí možnost posouvání výšky sedátka. Pro menší dítka by výška sedu měla začínat na cca 41-43 cm. Ideální rozsah je cca 12 cm. Rostoucí židle s větším rozpětím by vám sice vydržela déle, ale její opěrka většímu školákovi nezaručí správnou ergonomii.

3 hlavní výhody židlí a stolů, které rostou spolu s dítětem
 

 1. Nemusíte se bát o zdravou polohu dítěte při sezení. Stačí cca 1× za půl roku sed upravit podle našich tipů.
   
 2. Máte-li více dětí, které se u stolku střídají, není problém jej přenastavit na míru. Ušetříte tak prostor i peníze.
   
 3. Nemusíte ztrácet čas opakovaným sháněním nového nábytku do dětského pokoje. Pracovní koutek s tímto vybavením vydrží celou povinnou školní docházku.

A teď už zbývá „jen“ vybrat ten pravý design – v naší nabídce pěkné rostoucí stoly i židle pro holky i kluky.