Sedačka je skoro tak důležitá jako postel - vybírejte pečlivě!

Sedačka je skoro tak důležitá jako postel – vybírejte pečlivě!

Sedací souprava tvoří středobod každého obýváku. Díváme se z ní na televizi, klábosíme s přáteli, odpočíváme tu a občas i usneme. Jak vybrat hezkou a praktickou pohovku, která něco vydrží?

Rohovou, nebo rovnou? A jak velkou?

Obliba rohových sedaček roste spolu s trendem otevřených prostorů – příjemně oddělují odpočinkovou zónu od jídelní a pohodlně se na ně položí i 2 lidé. Často také nabízejí praktické úložné místo. Při výběru velikosti zohledněte kromě počtu lidí v domácnosti i rozměry svého obýváku. Nesmí se stát, že by místnost pohovku tzv. neunesla, tedy byla proporčně větší než obývací stěna a vizuálně převzala dominantní roli.

Rychlé tipy pro výběr velikosti a typu pohovky:

  1. Kolem sedačky se musí dát pohodlně projít.
  2. Do menší místnosti volte také drobnější pohovku – například s dvoj- nebo trojsedákem. V případě potřeby ji bez problému rozložíte na větší „letiště“.
  3. Pohovku doplňte křeslem nebo taburetem. Variabilně je pak můžete přesouvat a hosty posadit proti sobě. Vytvoříte tím důvěrnější atmosféru, než když všichni sedí v jedné řadě.

Náš tip: Máte dům, či větší byt? Vytvořte si sami sestavu ze 2 pohovek. Můžete je libovolně přeskupovat podle aktuální potřeby. Přečtěte si také, jak sladit sedačku s obývací stěnou.

Vnitřní konstrukce sedačky není vidět, ale o to je důležitější

Konstrukce drží celou pohovku pohromadě. Čím pevnější a kvalitnější, tím déle vám vydrží. Dřevotříska představuje nejobyčejnější a nejlevnější variantu. Za střední můžeme označit masivní dřevo, které už něco snese. Nejdelší výdrž zaručují kovové konstrukce, které však bývají dražší.

Pohodlí a zdravé sezení jdou ruku v ruce

Podobně jako postele, i sedačky se dnes vyrábějí s ohledem na anatomii našich zad. Sedáky nejdražších pohovek využívají důmyslné systémy dvojitého odpružení díky speciálním lamelám nebo studené polyuretanové pěně. Také opěráky se konstruují podobně, a nehrozí tak slehnutí výplně. Právě dobré odpružení má vliv na naše pohodlí při sezení. Přestože měkké sedačky působí lákavě, s ohledem na oporu zad a pohodlné vstávání doporučujeme spíše střední tvrdost.

Sledujte i výšku a hloubku pohovky

Podle výšky dělíme sedací soupravy na nízké – se sedákem zhruba pod koleny – a vyšší. Nižší plně postačují na pohodlné domácí sezení, vyšší se hodí i pro formálnější účely a lépe se z nich vstává.

Ideální hloubka a sklon sedáku záleží na tom, jak budete sedačku nejčastěji využívat. Pokud se rádi rozvalíte u televize, oceníte širokou pohovku s vodorovným sedákem. Pokud spíše sedíte, postačí vám sedák užší, ale mírně svažitý. Zajistí vám pohodlné, zdravé sezení a snadné rozložení na postel.

Trendy materiály moderních sedaček

Z hlediska potahů dělíme sedací soupravy na kožené a čalouněné. Pravá kůže představuje nestárnoucí klasiku, báječně vypadá, hodně vydrží, ale je také finančně nákladnější. Poslední dobou se do kurzu dostávají různá mikrovlákna, která na dotyk i pohled imitují semiš, ale vynikají lepší prodyšností. Materiály jako mikroplyš, žinylka nebo žakár příjemně hřejí, dobře odvádějí pot, ale jejich životnost bývá oproti kůži kratší a údržba o něco složitější.

Nepodceňujte ani povrchovou úpravu

Rozhodli jste se pro textilní potah sedačky, ale bojíte se údržby? Nemusíte. Technologie v tomto směru postoupily hodně dopředu. Povrchová úprava impregnací zabraňující vsakování tekutin dnes už patří ke standardu. Hitem posledních let jsou tzv. protišpinivé povrchy. Jde o vrstvičku například teflonu, který ochrání nábytek před řáděním dětí i domácích mazlíčků.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!

Doprava při nákupu nad 3 000 Kč ZDARMA