Vybavujeme studentský pokoj zónu po zóně

Vybavujeme studentský pokoj

Z dětského pokojíčku, který slouží primárně ke hrám a spánku, se postupně stává prostor určený i k učení a odpočinku po náročném dni. Jak jej vybavit a na nic nezapomenout?

Krok č. 1: Rozvrhněte si prostor

Záleží na tom, jaké funkce student od svého pokoje očekává a kolik času v něm bude trávit. V kompletně zařízeném pokojíčku by neměly chybět tyto zóny:

 1. Pracovní – s PC stolkem a dostatečnou pracovní plochou pro učení a psaní
 2. Spací – s kvalitní postelí a matrací
 3. Úložná – pro oblečení, knihy, volnočasové a ostatní věci
 4. Odpočinková – pro čtení, hraní her anebo cvičení

 

5 nezbytností pro studentský pokoj


1. Pracovní zóna
 

 • Pracovní stůl
  Pro psaní úkolů, čtení knih a práci na počítači musí být stůl dostatečně velký. Nabízí se rohová pracovní plocha ve tvaru L, která pojme kromě dalších nezbytností i velký monitor. Výšku stolu vybírejte podle výšky vašeho dítěte a také podle židle, kterou je dobré pořídit současně se stolem. Jelikož u pracovního stolu stráví student spoustu času, musí se mu hlavně pohodlně sedět.

TIP: Pokud student plánuje také kreslit a rýsovat, ocení pracovní plochu s možností sklopení.

 • Bytelná židle
  Ruku v ruce s pracovním stolem jde i pohodlná židle. Pro děti starší 15 let už se nabízí kancelářská, která má ergonomický tvar, opěrky hlavy a rukou, disponuje nastavitelnou výškou a pohodlně se v ní sedí. Rozhodně se na ní nešetřete. Dobrou židlí ochráníte dítě před ztuhlými krčními svaly, bolestmi hlavy a zad.


2. Prostor pro spaní
 

 • Pohodlná postel
  Doporučovaná velikost postele je alespoň 200 cm × 100 cm. Samozřejmě, pokud je dítě vyšší a pravděpodobně ještě povyroste, pořiďte raději postel o pár centimetrů delší. Dospívající potřebují také kvalitní matraci.


3. Skříň a úložné prostory
 

Počítejte s tím, že s věkem se nároky na úložné prostory podstatně zvyšují. Nutností je proto velká šatní skříň. Šikovné řešení nabízí také komoda, kam schováte kromě oblečení i deku, polštář a povlečení. Nezapomeňte alespoň na jednu knihovnu a pár poliček na drobnosti.


4. Volnočasová zóna
 

Dotváří celkovou atmosféru pokoje. Měla by být veselá, barevná a výbavou vycházet z osobnosti majitele. Rád se dívá na televizi? Hostí přátele? Čte si? Cvičí? To všechno zohledněte a dohromady vytvořte prostor, kde najde vše potřebné.

TIP: Sedací vaky nabízí pohodlný odpočinek a uvolnění zad. Pokoj zútulní a nezaberou přitom moc místa.


5. Dostatek světla
 

Důležitý je jak dostatek přirozeného světla za dne, tak i pořádné osvětlení po setmění. Základem je dobré stropní svítidlo. Jelikož studenti pracují často večer či během noci, na stůl i noční stolek pořiďte malou stolní lampu. Do relaxační zóny se hodí i větší stojací lampa.

Nechce se vám výbavu složitě sestavovat z jednotlivých kousků? Podívejte se na již hotové studentské pokoje.