Zdraví vašeho školáka je na prvním místě. Jak připravit dětský pokoj?

Zdraví vašeho školáka je na prvním místě. Jak připravit dětský pokoj?

Chystá se vaše dcera nebo syn po prázdninách do školy? Buďte připraveni! Drobné úpravy dětského pokoje zajistí školákovi ty nejlepší podmínky pro učení a vám klid, že jste pro jeho zdraví udělali maximum.

Zdravý spánek a sezení jsou základem úspěchu

Spaním dítě stráví nejméně 8 hodině denně a skoro stejnou dobu prosedí ve školní lavici nebo u počítače. Při obojím je velmi důležitá poloha těla – a to nejen kvůli správnému vývoji zad, ale i nervové soustavy nebo vnitřních orgánů. Dítě, které zdravě spí i sedí, se vyhne bolestem hlavy, páteře, kloubů i předčasné únavě. Ve škole i na kroužcích se lépe soustředí a dosahuje dobrých výsledků. Jak mu zdravé spaní a sezení zajistit?

Jak vybrat postel pro školáka

Pro správný vývoj páteřních obratlů je důležitá pevná opora. Z toho vycházíme i při výběru dětské postele. U roštu i matrace volíme střední až vyšší tuhost. Rošt postele by měl být z pevných nebo polohovatelných lamel. Z matrací upřednostněte ty sendvičového typu nebo z polyuretanové pěny. Naopak nevhodné jsou zónové matrace. Ty díky přesnému rozložení opor ocení spíše dospělí, jejichž páteř je už plně vyvinutá.

Jak zařídit, aby dítě zdravě sedělo

To už je větší oříšek. Nestačí jen vybrat správný nábytek, ale také naučit dítko správně sedět. Ani sebelépe tvarovaná ergonomická židle totiž nemůže plnit svou funkci, pokud se na ni školák správně neusadí.

  1. Vyberte správný stůl a židli podle velikosti dítěte. Mělo by sedět co nejvýše. Zároveň tak, aby se celými chodidly dotýkalo země. Desku stolu musí mít přímo před sebou, aby na ni dosáhlo bez předklánění. Výšku desky nastavte tak, aby dítě při psaní nezvedalo ramena a na klávesnici počítače dosáhlo bez ohnutí ruky v zápěstí.

  2. Naučte dítě správně sedět.

  • Nechte jej posadit se co nejhlouběji do židle.

  • Záda se musí co největší plochou dotýkat tvarované opěrky.

  • Nohy při zdravém sedu směřují kolmo dolů. Sezení „noha přes nohu“, nebo dokonce s jedním kolenem nahoře, páteř zbytečně křiví.

  • Ruce by měly „padat“ uvolněně dolů bez zatínání svalů za krkem. To si většinou školák sám ohlídat neumí. Zkuste jej občas lehce v zátylku promasírovat.

Rostoucí stoly a židle doprovodí studenta až k maturitě

V období povinné školní docházky rostou holky i kluci jako z vody. Každý rok nebo 2 by tak potřebovali novou židli i stůl. Tento problém spolehlivě řeší tzv. rostoucí nábytek. Zbaví vás zbytečných výdajů i starostí. Stačí vybrat ten správný stůl a židli a zhruba každý půlrok je nastavit podle aktuální výšky dítěte.

Mladším školákům doporučujeme stolky zhruba v rozpětí 56-74 cm, starší studenti využijí spíše rozsah kolem 65-93 cm. Židle je pro zdravý sed ještě důležitější. I když roste díky výškově nastavitelnému sedu spolu s dítětem, doporučujeme ji zhruba ve 12-14 letech vyměnit za novou. V pubertě už totiž dítě potřebuje odlišné ergonomické tvarování opěrky, než když jde do 1. nebo 2. třídy.

Nábytek do dětského pokoje vám zdarma doručíme

Teď už víte, jakou výbavu dětského pokojíčku zvolit, abyste podpořili zdraví i školní úspěchy svých dětí. Stačí jen vybrat z naší nabídky dětského nábytku ten pravý, který se zalíbí vám i školákovi.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!