7 znaků skandinávského stylu a tipy pro vás

7 znaků skandinávského stylu a tipy pro vás

Prvky skandinávského minimalismu v čele se severským interiérovým designem si našly cestu i do našeho života. Co všechno skandinávský styl zahrnuje a jak ho šikovně přidat do svého obýváku, pracovny či ložnice?

Co je skandinávský styl v bytovém designu?

Skandinávský styl vyniká minimalistickým a čistým přístupem. Propojuje funkčnost s krásou a elegancí. Zaměřuje se na jednoduché linie a světlé prostory bez zbytečného nepořádku. Tyto principy se vztahují na všechny oblasti života, avšak nejčastěji je lze spatřit v interiérovém designu. Ovlivňují především vzhled nábytku, textilních prvků, doplňků a osvětlení.

Hlavní principy skandinávského stylu

Interiéry navržené ve skandinávském stylu nabízejí jednoduchou kombinaci textur, kontrastů a jemných odstínů. Společně vytvářejí elegantní a moderní dojem. Pro dosažení rovnováhy mezi funkčností, moderním vzhledem a pohodlím spojuje skandinávský design řadu zásad a charakteristik.

1. Tlumené světlé barvy

Skandinávský design využívá neutrální paletu barev. V severní Evropě jsou zimy dlouhé a tmavé. Proto dominují světlé, například bílé a šedé odstíny, které celý prostor projasní a sjednotí. Světlé barvy často doplňují akcenty modré, černé, béžové, růžové, šedé, šalvějové či okrové.

2. Přirozené světlo

Přirozené osvětlení interiér opticky zvětší a prosvětlí. Bílé stěny odrážejí denní světlo. Minimální použití záclon a závěsů umožňuje slunečním paprskům prozářit celou místnost.

3. Moderní nábytek z přírodních materiálů

Severské pokoje se pyšní elegantním moderním nábytkem. Základem jsou teplé tóny dřeva, jemné linie a minimalismus.

4. Čistý prostor

Skandinávský dekor následuje designovou mantru „méně je více“. V průběhu 50. a 60. let byly severské domy poměrně malé a nedávaly tak prostor pro množství dekorativních prvků. Interiéroví designéři se dosud vyhýbají u skandinávského stylu zdobným doplňkům a velkému množství dekorací.

5. Dřevěné podlahy a další prvky

Nejoblíbenějšími druhy jsou buk, jasan a borovice. Dřevěné podlaze sluší kusové koberce a textilie z ovčí kůže. Celkový pocit z prostoru zjemní a dodají mu na útulnosti.

6. Zeleň

Živé květiny se ve skandinávském designu používají k projasnění prostoru a naplnění souladu s přírodou.

7. Jednoduchost a praktičnost

Jde o dva nejdůležitější principy skandinávského designu. Zdi jsou obvykle ponechány holé a nábytek zůstává čistý bez nadměrného užití dekorací. Tento druh severského minimalismu dodá vašemu domovu klid, aniž byste se museli obávat chladného pocitu. Vzdušný skandinávský styl znamená volný prostor a řád, tolik potřebný pro náš duševní klid.

Tipy pro interiér ve skandinávském stylu

Ložnice

Skandinávská ložnice by měla plně využívat relaxačních aspektů severského stylu. Útulnosti dosáhnete uklidňujícími přírodními tóny, dostatkem slunečního svitu, moderním nábytkem a dodržováním minimalistického přístupu. Krásně vypadá nízko položené lůžko s čalouněným rámem doplněné bílým či světle šedým ložním prádlem. Vyhýbejte se výrazným barvám a vzorům, a jako přehoz použijte jemnou kožešinu.

Abyste měli v ložnici dostatek světla i během večera, pořiďte si podlahové osvětlení nebo úzkou stojací lampu, kterou postavíte hned vedle nočního stolku. Máte-li rádi umění, pověste si na zeď černobílou fotografii nebo kresbu uhlem. Jednoduše tak podpoříte principy skandinávského designu.

Obývací pokoj

Obývák by měl být především čistý a plně funkční. Použitím přímých linií a minimálním množstvím nábytku v kombinaci s plyšovými koberci a přehozy vytvoříte životní prostor, který bude útulný a zároveň ne přeplněný.

Vyberte si pohovku s moderním vzhledem, která nezabere moc místa a zároveň bude pohodlná. Skandinávské pohovky poznáte podle typických dřevěných nohou. Jako dekoraci zvolte polštářky v tlumených barvách. Dřevěné prvky změkčíte přidáním velkého kusového koberce nebo umělé kožešiny.

Pokud máte početnější rodinu, přidejte do obývacího pokoje další sezení v podobě židlí ve skandinávském stylu, ideálně ze světlého dřeva se zakřivenými zády a úzkými nožkami.

Kuchyň

Skandinávská kuchyň je elegantní a funkční zároveň. Poskytuje prostor k pohodlné přípravě pokrmů a na první pohled ukazuje jednoduché čisté linie. Nejlépe uděláte, pokud budete desky a police udržovat bez nadbytku nádobí a kuchyňských spotřebičů. Rozhodně se ale nebojte typických skandinávských prvků, jako je kovová mísa s ovocem nebo váza s květinami.

Jídelní kout

Jídelny ve skandinávském stylu mají za úkol posílit čistotu a jednoduchost interiéru. Ústředním bodem místnosti by měl být jídelní stůl ze světlého dřeva. Doplňte ho třeba řezanou květinou či zelenou rostlinkou v květináči. Skandinávské estetiky docílíte závěsným osvětlením, které umístíte přímo nad stůl.

Váháte? Ptejte se!

Přemýšlíte, jak to všechno sladit? Naše bytové designérky vám rády pomohou. Volejte nebo pište na naše kontakty.

Přejeme vám mnoho radosti a zábavy při navrhování interiéru ve skandinávském designu.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!