Jak zařídit garsonku

Jak zařídit garsonku

Garsonka je prostor o několika málo metrech čtverečních. Minimální rozměr je 16 m2. Ve velké místnosti bývá místo na kuchyňskou linku, a z chodbičky vstup do koupelny s toaletou. Máte-li štěstí, bude mít ta vaše alespoň místo na šatní skříň ve vstupní chodbě, nebo balkón.

Díky cenám nemovitostí se převážně mladí uchylují k pořízení právě takového bytu. Přechodným bydlištěm může být také pro mladý pár, který právě staví dům. Garsonka v paneláku blízko veškeré občanské vybavenosti bývá často domovem též seniorů, kteří žijí sami a chtějí mít vše po ruce. Jak zařídit garsonku, aby plnila funkci v omezeném prostoru?

Jak zařídit garsonku s ohledem na životní styl

Když potřebujete do malého prostoru vtěsnat kuchyň, jídelnu, ložnici i obývací pokoj, je třeba vše dobře rozmyslet. Protože životní styl ovlivňuje, jaké požadavky máme na své bydlení, měl by být jedním z faktorů, podle kterého budete vybírat nábytek do garsonky.

Býváte dlouhé hodiny v zaměstnání a večery trávíte nejraději ve společnosti? Váš byt bude převážně plnit funkci ložnice. V tom případě je vhodnější pořídit si klasickou postel. Ta sice zabere místo, ale pokud hodně pracujete, zasloužíte si komfortní lůžko. Chodíte-li rádi do společnosti, asi máte mnoho oděvů a obuvi. Právě proto potřebujete velkou šatní skříň. A pokud doma jen snídáte, nepotřebujete jídelní stůl. Vystačíte si s barovým pultem.

Vy osobně naopak vaříte, býváte často doma a máte návštěvy? Zařiďte svou garsonku nábytkem, který vytvoří v bytě malý obývák a jídelnu. Protože se prodávají i sedací soupravy vhodné k trvalému spaní, neměl by to být problém. Raději ale zvolte subtilnější typ nábytku. Prostor tak nebude působit přeplněným dojmem.

Praktický do malých bytů je i kulatý jídelní stůl s jednou nohou uprostřed. V případě potřeby k němu usadíte více lidí než k malému jídelnímu stolu, který má nohy čtyři. Vzdušným dojmem bude působit skleněná stolová deska, stejně tak plastové jídelní židle z čirého plastu.

TIP! Máte-li často hosty, pořiďte si jídelní židle stohovatelné, které snadno postavíte na sebe do kouta, když hosté odejdou.

Pro seniory je důležité, aby zařízení bylo hlavě praktické. Rovněž je třeba brát ohled na případná zdravotní omezení. Například nízká sedačka asi nebude vhodnou volbou, vhodnější bude jistě křeslo typu "ušák" s taburetem.

Minimalismus

Ať bydlíte v malém bytě přechodně nebo dlouhodobě, přehodnoťte množství věcí, které potřebujete mít doma. Získáte tak více prostoru. V případě, že bydlíte v malém bytě pouze na přechodné období, uskladněte věci, které aktuálně nepotřebujete, do osobního skladu, který si můžete na nějaký čas pronajmout, nebo je na chvíli odložte k příbuzným. Pokud plánujete žít v garsonce dlouhodobě, minimalizujte. Rovněž přehledný systém v ukládání věcí vám pomůže získat více životního prostoru.

Kuchyň do garsonky

Při výběru kuchyňské linky do garsonky byste měli vzít v potaz váš způsob stravování a přípravy pokrmů. V malých bytech bývá i kuchyňská linka otázkou kompromisu. Musíte se rozhodnout, co je pro vás důležitější. Pravděpodobně vám bude stačit dvouplotýnková varná deska a mikrovlnná trouba. Ovšem pokud často vaříte a rádi pečete, asi nebudete chtít vypustit klasickou varnou desku ani troubu. V tom případě přijdete o pracovní plochu, ale také prostor na ukládání, nebo možnost mít velkou myčku nádobí.

TIP! Nechcete dělat příliš velké kompromisy? Poohlédněte se po trojkombinaci, což je sklokeramická varná deska, elektrická trouba a myčka v jednom spotřebiči.

Barvy a vzory vhodné do malých bytů

Barvy a vzory hrají velkou roli, když máte malý byt. Ať vybíráte barvu na výmalbu stěn, odstíny, ve kterých budete mít nábytek, nebo barvu doplňků, dělejte to s rozmyslem. Jak je všeobecně známo, světlé barvy prostor rozšiřují, tmavé naopak zmenšují. Také při kombinování barev byste si měli dát pozor. Raději buďte střídmí. Kombinace mnoha barev bude působit chaotickým dojmem.

Využijte naše tipy a vytvořte si domov, kde se budete cítit dobře.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!