Jak pečovat o matraci a zbavit se roztočů

Jak pečovat o matraci a zbavit se roztočů

V posteli trávíme téměř třetinu života. Věnujte jí trochu péče. Vyplatí se to v podobě delší životnosti i jako prevence alergií, ekzémů, astmatu a dalších problémů souvisejících s roztoči v matraci i zbylých lůžkovinách.

Životnost matrace? Klidně 8 až 10 let

Většina výrobců klasických i zdravotních matrací deklaruje dobu životnosti zhruba 10 let. Pak pomalu ztrácí svou původní výšku a plně nepodporuje vaše záda. Aby vám sloužila co nejdéle, postupujte podle následujících doporučení britského institutu The Sleep Council.

Balení ihned otevřete

Jakmile si přinesete domů novou matraci, zbavte ji plastových obalů – o odvoz můžete rovnou požádat i naše řidiče. Odstraněním igelitu zabráníte zapaření. Nikdy nenechávejte žádnou součást své postele na vlhkých místech – v garáži, sklepě apod. Vlhkost zbytečně nahrává roztočům i hnilobě.

Dalším důvodem, proč balení okamžitě otevřít, bývá chemický zápach z výroby. Není na závadu, ale příjemněji se vám bude spát, když jej pár dní vyvětráte.

TIP: Přečtěte si, jak vybrat matraci a postel pro zdravý spánek.

Nechte postel volně dýchat

Každou noc vypotíme zhruba 0,2–0,5 litru potu. Proto odborníci doporučují každé ráno postel vyvětrat – ideálně odnést peřinu i polštář a nechat 20 minut postel proschnout. Pokud nemáte přes týden dost času, jednoduše shrňte peřinu k jedné straně, ať může postel dýchat. Větší větrání nechte klidně na víkend.

Vyhýbejte se naopak těžkým přehozům a plédům přes postel. Sice hezky vypadají, ale opět zbytečně nahrávají množení roztočů a dalších škodlivin.

Dobře dýchat by měla postel i pod roštem – neskladujte tam zbytečnosti, které už nikdy nepoužijete. Zbytečně brání proudění vzduchu.

Matraci pravidelně otáčejte

Dbejte pokynů výrobce. Ne všechny typy jsou oboustranné. Otáčení od hlavy k nohám ale bývá na místě u většiny modelů. Pro rovnoměrné usazování výplně otáčejte novou matraci zpočátku každý týden. Po cca 3 měsících stačí zhruba každý čtvrtrok.

Jak pečovat o matraci z paměťové pěny

Typy, které nejsou oboustranné, nepřevracejte „dnem vzhůru“. O to důležitější je pravidelné otáčení od nohou k hlavě a nazpátek. Otáčejte zhruba cca 3 až 4× do roka. Zabráníte tak předčasnému a nerovnoměrnému proležení.

TIP: Koupili jste u nás matraci a váháte, jak často ji obracet nebo otáčet? Kontaktujte nás. Poradíme vám na míru vašemu konkrétnímu modelu.

Používejte chránič nebo jinou vrstvu pod prostěradlo

Absorbuje pot a snadno jej vyperete. Perte chránič aspoň 1× za 2 měsíce. Máte-li doma malé děti nebo trpíte alergií na roztoče a prach, perte jej častěji. Chránič vyměňte za nový po 2 až 3 letech používání.

Při převlékání prostěradla vysajte povrch matrace

Zbavíte se tak prachu, špíny, roztočů a dalších nežádoucích hostů. Nejen že uděláte něco pro zdraví, ochráníte také povrchovou strukturu matrace.

Každý rok si v posteli „odložíme“ zhruba 0,5 kg odumřelé kůže. Ta představuje ideální živnou půdu pro mikroby a roztoče. Pokud je mlčky trpíte, hrozí vzplanutí alergie nebo dýchací potíže.

Jak často čistit a jak na to?

Každých zhruba 6 měsíců byste měli provést hlubší čištění. Zbavíte se skvrn, roztočů, prachu, bakterií i případného zápachu.

Návod na čištění matrace

  • 1. Svlékněte postel a vyperte ložní prádlo a snímatelný chránič matrace.
  • 2. Zkontrolujte, jestli na matraci nejsou skvrny. Pokud ano, odstraňte je. Pomůže vám jedlá soda nebo speciální čisticí prostředky. Před použitím zkontrolujte, jestli se vybraný typ hodí pro vaši postel.
  • 3. Vysajte povrch pečlivěji než při běžném luxování. Na spáry použijte úzký nástavec na čalounění.
  • 4. Ihned vysajte také pod postelí, ať spadaný prach a další nečistoty nevíří pokojem.
  • 5. Nechte postel pár hodin volně dýchat, než ji znovu povlečete.

Čištění matrace z paměťové pěny

Tento typ často mívá snímatelný potah, který lze prát v pračce. To vám umožní rychlejší a preciznější vyčištění. Dbejte při praní pokynů výrobce a dodržujte předepsané teplotní stupně a režim praní. Jinak hrozí sražení potahu a ztráta nároku na případnou reklamaci.

Jak na roztoče?

Průměrné lůžko dospělého člověka obsahuje cca 10 000 roztočů, které produkují až 2 000 000 kusů trusu. Může zhoršovat nebo dokonce vyvolávat alergie a jiné zdravotní problémy. Chemický rozbor špinavé postele často odhalí vysoké hladiny:

  • Stafylokoků
  • Enterokoků
  • Norovirů
  • …a dalších choroboplodných zárodků

Dobré řešení, jak se zbavit roztočů, představuje speciální sprej. Ptejte se ve své lékárně nebo drogerii na výrobky typu Sanytol proti roztočům, Alertex nebo ExAller®. Projděte také recenze na internetu a zjistíte, který typ aktuálně nabízí nejlepší poměr cena/kvalita.

Zakažte dětem skákat po posteli a nesedejte si na kraj

Aby vaše matrace vydržela co nejdéle pevná a držela plnou oporu zad, nesedejte si na okraj postele na dlouhou dobu. Rovněž nenechávejte skákat po posteli děti ani domácí mazlíčky.

Máte jakékoliv otázky k výběru postele a péči o ni?

Napište nám na info@nabytek-forliving.cz, nebo volejte na 469 622 944. Rádi vám pomůžeme.

Nové články v e-mailu

Nepropásněte nový článek, skvělou akci nebo slevu a přihlaste se k odběru zpravodaje!