Vakománie – sedací pytel, kam se podíváš!

Vakomanie

Malé, velké i třeba ve tvaru hrušky nebo zvířátka. Vyplněné polystyrenovými kuličkami, drtí nebo vzduchem. Můžete na nich ležet a sledovat televizi nebo se jen tak povalovat při čtení knížky. Takové jsou sedací vaky, které si získávají stále více příznivců. Pojďme se podívat, proč jsou sedací vaky u nás tak oblíbené.
 

Na výplni záleží nejvíce

Rozhodli jste se, že si pořídíte sedací vak. Jak zjistíte, že jste vybrali ten správný a nevyhodili jste peníze za nefunkční a zbytečný „lapač prachu“? Důležitá je výplň. Vyhněte se pytlům, které jsou naplněné polystyrenovou drtí, u které převládají negativní vlastnosti. Drť se rychle slehne, takže o pohodlí si můžete, po krátké době používání, nechat jenom zdát. Navíc je drť plná prachu, jež nepříznivě působí na dýchací cesty a může zhoršovat alergii.

Kvalitní pytle poznáte podle toho, že obsahují tvrzené polystyrenové kuličky EPS. Kuličky mohou být různých velikostí od 2-7 mm a v tomto případě platí, že čím větší, tím pohodlnější sezení a lepší přizpůsobení tělu. Bohužel větší kuličky se rychleji slehnou a je nutné pytel častěji doplňovat. Menší kuličky mívají vyšší životnost, méně se slehávají, ale sezení na nich je tvrdší a pro mnohé z nás méně pohodlné. Doporučujeme volit zlatou střední cestu a vybrat si výplň z kuliček o průměru 4-5 mm. Kvalitní pytle musí mít navíc otvor, kterým můžete výplň vyměnit či dosypat.


Zdravotní benefity

Věděli jste, že zejména ležení na sedacích vacích nabízí zdravotní benefity? Je to tak. Sedací vaky se například používají pro dlouhodobě nemocné jako alternativa ležení na posteli. Na pytlích se totiž ani při dlouhodobějším ležení netvoří proleženiny. Dalším nesporným faktem je to, že vak se vytvaruje podle vašeho těla, takže příznivě působí na polohu páteře a pomáhá zmírňovat bolesti zad. Kvalitní výplň z kuliček navíc částečně absorbuje tělesnou teplotu, takže vás může vak i příjemně hřát. A jak je známo, teplo příznivě působí na klouby a namožené svaly.

Vaky čím dál častěji využívají také těhotné a kojící ženy. Při těhotenství přináší úlevu bederní oblasti
a uvolňuje svalstvo. Při kojení oceníte variabilitu, kdy se polystyrenové kuličky přizpůsobí poloze těla i skvěle podepřou ruku.


Polštář, hruška nebo kostka?

V nabídce je nespočet druhů a tvarů vaků, od polštářů všemožných velikostí až po veselé tvary připomínající zvířátka, které si zamilují vaše děti. Tvar byste měli vybírat podle toho, jaký odpočinek preferujete. Na sezení s napínavou knížkou či dobrou kávou vám nejlépe poslouží pytel ve tvaru hrušky. Na lenošení a sledování oblíbených filmů bude jistě nejlepší volbou pytel polštář obdélníkového nebo čtvercového tvaru. Jestli chcete naopak potěšit své ratolesti, v nabídce naleznete vaky ve tvaru zvířátek, které vašim dětem udělají radost
a zpříjemní jim hrací i odpočinkové chvilky.


Od polyesteru ke kůži

Potah sedacího pytle vybírejte také pečlivě. Zkontrolujte, zda má dvojitý či trojitý šev. Zesílené švy totiž zabrání tomu, abyste po každém použití nacházeli kuličky po celém bytě. Nejčastějším materiálem, do něhož se pytle oblékají, je polyester. Výhodou je velice snadná údržba, ale při delším ležení si můžete připadat lehce opocení. Chcete-li využívat svůj nový pytel častěji, vyplatí se investovat a pořídit si jej v potahu z nylonu. Nylon je materiál nenáročný na údržbu, je nepromokavý a vodě nepropustný. A navíc se na něm jen tak nezpotíte.

I sedací vaky podléhají moderním trendům, a proto je můžete využít jako krásný dekorativní předmět. Pro reprezentativní účely zkuste sáhnout po neobvyklém materiálu jako je manšestr, ekokůže nebo pravá kůže. Nezapomeňte se ujistit, že potah můžete sejmout, abyste jej mohli vyčistit či vyprat. Počítejte však s tím, že látkové a kožené materiály nemívají tak dlouhou životnost jako nylon.
 

Proč vybrat sedací vak u Nábytku FORLIVING?

► Výběr z více než 140 druhů sedacích vaků
► Dodání do 10 dnů
► Doprava po celé ČR vlastními vozy