Znáte všechny výhody odpočinku v houpací síti?

Hooupací sítě

Houpací síť vnímá většina z nás jako romantickou alternativu zahradního lehátka nebo deky. Víte ale, že má i ověřené zdravotní přínosy? Jejich výčet vás možná překvapí.

Výhody odpočinku v poloze dítěte

První zmínky o houpacích sítích pocházejí zhruba z roku 450 před naším letopočtem. Už staří Řekové si totiž všimli, že jim spaní „v poloze dítěte“ přináší daleko lepší odpočinek než na lehátku. Proč tomu tak je?

Při ležení na pevné podložce vznikají tlakové body, o něž se tělo opře. Právě kvůli tomu se ale nikdy úplně neuvolní. Flexibilní síť se naopak přizpůsobí přirozené poloze páteře – obratle, ploténky i svalstvo tak mohou dokonale „vypnout“ a relaxovat podobně jako miminko v prenatální poloze.

S čím vším vám houpací síť pomůže?

  • Uleví páteři a zádovým svalům ztuhlým ze stresu nebo sezení u počítače.
  • Napomáhá re-balancování vnitřních orgánů do správné polohy, čímž podporuje jejich správné fungování a dokonce zlepšuje i psychiku.
  • Kolébáním rychle navozuje spánek – daleko hlubší než na pevné podložce. Takový odpočinek přispívá rychlejší regeneraci po sportu i úrazech.
  • Mnoho lidí se shoduje, že se jim v „zavěšené“ poloze i lépe čte a soustředí na učení. Pravidelnou relaxací v houpací síti tak možná dosáhnete i dlouhodobého zlepšení koncentrace.

Druhy houpacích sítí

  1. Do bytu nebo na zahradu – většinou modelů můžete použít uvnitř i venku. V interiéru je snadno a bezpečně připevníte ke stropu či zdi nebo zavěsíte na speciální stojany.
  2. Pro jednotlivce nebo více osob – promyslete, jestli budete odpočívat sami nebo s drahou polovičkou či dětmi. Čím širší látku zvolíte, tím víc se vás do ní vejde. Ideální plocha k ležení pro jednotlivce činí cca 220×140 cm, pro dvojice a rodiny potom zhruba 320×220 cm.
  3. Podle materiálu – vybírejte s ohledem na to, kde budete svou novou síť využívat. Na zahradu nebo trampování volte odolný nylon nebo padákové hedvábí, které je lehoučké a zároveň vyniká velkou nosností. Domů můžete zvolit jakýkoli materiál, třeba plátno z přírodní bavlny.

Jak na snadnou instalaci

Pokud zavěšujete síť mezi 2 stromy, měla by jejich vzdálenost čítat minimálně 3 metry. Pokud je naopak větší, lano si snadno prodloužíte navázáním. Konce obmotejte kolem kmenů co nejvýše, aby se mohla látka dobře prověsit.

Další možností pro zahrady, terasy nebo verandy, je zavěšení na speciální stojan. Vyrábějí se různé konstrukce ze dřeva i kovu. Prostor před koupí proměřte – mělo by zbýt minimálně 1,5 metru volného prostoru k houpání na každé straně.

Do interiéru zvolte speciální skoby, závěsné spony nebo sady k zavěšení. Můžete je upevnit jak ke stropu, tak i stěnám místnosti. Platí tu pravidlo, že by výška, do které upevnění vrtáte, měla odpovídat alespoň polovině vodorovné vzdálenosti obou konců.