Jakou vybrat ložnici? A co podlaha – koberec, nebo jiná?

Jakou vybrat ložnici

Ložnice je jedinou místností v bytě, která slouží výhradně k odpočinku. Zařiďte si svou oázu klidu tak, aby vám po všech stránkách vyhovovala. S těmito tipy to bude hračka!

Na co všechno se při zařizování ložnice zaměřit?

Postel: Základní pilíř ložnice

Spánkem strávíme až čtvrtinu života. Pohodlná postel s kvalitní matrací je proto základ. Nejdoporučovanější – a poslední dobou také nejoblíbenější – je dřevěný masiv, a to smrkový, borovicový nebo bukový. Nejenže hezky vypadá, ale také dlouho vydrží. Máte tak jistotu, že po 5 letech nebudete shánět novou postel.

Nábytek: Které kusy opravdu potřebujete?

Trendy velí ponechat co nejvíce volného prostoru. Nezahlcujte proto ložnici zbytečnými kusy nábytku. Vybírejte pouze ty důležité. Kromě postele se jedná o noční stolky, prádelník a šatní skříň (pokud ovšem nemáte šatnu mimo ložnici).

Jestliže máte málo místa, nezoufejte. Existují i minimalistické ložnicové sestavy, které nezaberou půlku pokoje, a prokážou přitom perfektní službu. Z barev nábytku do ložnice vedou odstíny světlého dřeva, středně tmavý dub i netradiční bílo-černá kombinace.

Barvy: Najděte ty, které vás uklidňují

Každý z nás reaguje na barvy jinak. Co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Myslete na to, že v ložnici budete především relaxovat. Které barvy vás osobně uklidňují? Právě ty budou nejlepší volbou pro výmalbu zdi, odstín nábytku i povlečení.

Nejpříjemnější bývají teplé barvy: jako je meruňková, žlutá, béžová nebo hnědá. Z těch studených působí příjemně různé odstíny modré, fialové a zelené.

Podlaha: Starý dobrý koberec, nebo ne?

Zda zvolit koberec, či jinou podlahovou krytinu, záleží na několika faktorech. Dřevěná podlaha, lamino, vinyl i přírodní linoleum se velmi dobře udržují. Na druhou stranu mohou nepříjemně studit. Pokud se vám tyto podlahy líbí, ale nechcete si ráno stoupat bosou nohou do studena, dejte si před postel měkký a hřejivý kobereček.

Další variantu představuje koberec přes celou plochu. Vyřeší problém se studenou podlahou. Moderní koberce jsou vhodné i pro alergiky. Prach se díky nim nevíří všude kolem, jako to bývá u dřevěné podlahy a lina. Zůstává zachycený ve vláknech koberce, dokud jej nevyluxujete.

Dekorace: Drobnosti s velkým efektem

Třešničkou na dortu při zařizování ložnice je výběr dekorací. Svou oázu klidu si můžete vyšperkovat obrazy, polštářky, samolepkami na zeď, světýlky či svíčkami. Doplňky barevně slaďte s nábytkem i výmalbou, čímž dosáhnete perfektního výsledku. Nebojte se ani správných druhů květin, které působí pozitivně na psychiku i zdraví.